۶ مشکل رایج امنیت ابری که کسب و کارها تجربه می‌کنند

امنیت ابری

علی‌رغم فواید بی‌شمار محاسبات ابری، تنها 33% از شرکت‌ها اطلاعات کافی در زمینه امنیت ابری را دارا هستند و این روزها عناوین خبری زیادی در مورد نقض داده‌ها و آسیب‌پذیری نرم افزارها منتشر می‌شود. همین موضوع سبب شده است نگرانی‌هایی بسیاری در رابطه با استفاده از فضاهای ابری به وجود بیاید. در واقع امنیت ابری به یک نگرانی در سطح اجرایی شرکت‌ها تبدیل‌شده و دغدغه‌ها در این مورد رو به افزایش است.

در نتیجه مطالعه بیشتر در این زمینه و سعی در بهبود مشکلات موجود در فضای ابری می‌تواند کمک زیادی در بهبود استفاده از این نوع داده‌ها کند. در ادامه به بررسی ۶ مشکل رایج امنیت ابری برای کسب و کارها می‌پردازیم. بررسی ۶ مورد ذکرشده تاثیر به‌سزایی در افزایش امنیت فضای ابری خواهد داشت.

۱-امنیت ابر و داده‌های آن

جای تعجبی ندارد که امنیت داده در صدر لیست نگرانی‌هایی است که شرکت‌ها را از انتخاب ابر باز می‌دارد.

73% از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی در رابطه با امنیت ابر و داده‌های آن اظهار داشتند که این یک پرچم قرمز بزرگ برای آنهاست و سطح گسترده‌ای از نگرانی‌ها را تشکیل می‌دهد. ارائه دهندگان خدمات ابر، نقض داده‌هایی را هدف قرار می‌دهند که باعث می‌شود شرکت‌ها از استراتژی‌های کاهش ریسک مانند رمزگذاری داده‌ها قبل از ورود به سرویس ابری استفاده کنند تا اطلاعات آنها از امنیت بیشتری برخوردار شود و هر فردی نتواند به این داده‌ها دسترسی داشته باشد.

۲-عدم رعایت موازین نظارتی

این موازین شامل GLBS، FISMA، HITECH وغیره می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکثر شرکت‌ها در مورد انطباق مقررات با داده‌های ابری خود نگران هستند و آن را یک مشکل رایج امنیت ابری برای کسب و کارها می‌دانند. نقض امنیتی که منجر به عدم رعایت یک دستورالعمل نظارتی می‌شود، می‌تواند مواردی نظیر جریمه‌های گران‌قیمت، از دست رفتن تجارت و حتی مجازات را به دنبال داشته باشد که این عوامل باعث وحشت و نگرانی صاحبان کسب و کار شده است.

۳-از دست دادن کنترل در دستگاه‌های فناوری اطلاعات

38% از نگرانی‌های صاحبان کسب و کار، شامل از دست دادن کنترل در سرویس‌ها است. پاسخ‌دهندگان نظرسنجی CSA می‌گویند ترس از دست دادن کنترل، آنها را از انتقال داده‌ها به برنامه‌های مبتنی بر ابر و عدم توانایی در تامین امنیت ابری باز می‌دارد.

از دست دادن کنترل به طرق مختلف آشکار می‌شود. ارائه دهنده سرویس ابری ممکن است نحوه ذخیره اطلاعات را انتخاب کند. هر چند وقت یک بار پشتیبان تهیه می‌شود که در آن از رمزگذاری استفاده‌شده است و کارکنان به آن دسترسی دارند و می‌توانند در کنترل نقش داشته باشند. اما مشکل اینجا است که صاحب داده هنوز مسئول هرگونه نقض داده‌ای است که ممکن است رخ دهد و این باعث می‌شود بیش از یک سوم همه شرکت‌ها از خدمات ابری دوری کنند که این مورد یک مشکل رایج امنیت ابری برای کسب و کارها به حساب می‌آید.

امنیت ابری

۳-تخصص مدیران IT

34% از شرکت‌ها به دلیل این اعتقاد که دانش و تجربه مدیران IT و مدیران کسب و کارشان با اطلاعات لازم برای کار با داده‌ها و امنیت ابری منطبق نیستند، از این نوع خدمات دوری می‌کنند. به عنوان مثال علاوه بر دانش فنی که از یک مدیر انتظار می‌رود، سواد مالی برای درک مدل محاسباتی جدید که در خدمات مربوطه اجاره داده می‌شود، نیز لازم داشته باشد. همچنین مهارت مذاکره مدیر نیز امری مهم و تاثیرگذار به شمار می‌آید تا بتواند در زمینه‌های مختلف با طرف مقابل به نتیجه‌ای مطلوب رسیده و سبب پیشرفت کسب و کار خود شود.

۵-تهدیدات عوامل داخلی

یک مشکل رایج امنیت ابری برای کسب و کارها تهدیدات و خودفروشی عوامل داخلی و کارکنان شرکت است. یکی دیگر از از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی CSA نگران این هستند که اگر حساب‌های آنها توسط یک ارائه دهنده به خطر بیفتد چه اتفاقی خواهد افتاد. تجزیه و تحلیل Skyhigh نشان داده است که 92% از شرکت‌ها دارای کارمندی هستند که اعتبارشان را به خطر انداخته و خود را فروخته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تهدیدات خودی بسیار بیشتر از مواردی است که توسط بخش فناوری اطلاعات شناخته‌شده است.

۶-از دست دادن زیرساخت‌های فناوری اطلاعات

اگر یک شرکت دسترسی به زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را از دست بدهد در حالی که ارائه دهنده خدمات ابری آن از کار خارج شده باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ این یک سناریوی نادر است، اما ممکن است اتفاق بیفتد و امنیت ابر را به خطر بیندازد. 28% از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی CSA برای پذیرش محاسبات ابری خود نگران هستند و آن را یک مشکل رایج امنیت ابری برای کسب و کارها می‌دانند.

یک شرکت از تعهد خود در انجام صحیح تجارت و برنامه‌ریزی برای بازیابی به این دلیل که دیگر جنبه‌های فیزیکی زیرساخت IT خود را عملیاتی نمی‌کند، کم می‌کند. زیرا بازیابی داده‌ها از یک سرویس ابری ضعیف و پیدا کردن یک خانه جایگزین برای آن داده‌ها می‌تواند یک چالش بزرگ باشد.

مشکل رایج امنیت ابری

رایانش ابری مزایای مختلفی دارد اما همانطور که در بررسی CSA مشخص شد، تهدیدات در فضای ابری زیاد است و بسیاری از مشاغل با مسائلی روبرو هستند که باید قبل از اعتماد به آنها برطرف شوند تا بتوان امنیت ابری را تا حدودی تامین نمود.