فضای ابری: بهترین راه برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی و فیلم‌ها

فضای پشتیبان گیری ابری برای فایل های ویدیویی
خرید فضای ابری سازمانی نکست کلود

یک راه حل مبتنی بر فضای ابری این اطمینان را حاصل می‌کند که دارایی‌های دیجیتال (فایل‌ها، فیلم‌ها، تصاویر، اطلاعات و…) نه تنها محافظت می‌شوند بلکه مجدداً در آینده نیز قابل استفاده هستند. در این مقاله با شما درباره بهترین راه برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی و فیلم‌ها صحبت خواهیم کرد.

همانطور که می دانید پشتیبان گیری از فایل‌ها و اطلاعات مورد بسیار مهمی است که غالباً کاربران از آن غافل هستند و زمانی که نیاز به استفاده از فایل‌های پشتیبان دارند، به شدت به مشکل می‌خورند. پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی یکی از مواردی مهمی است که هم کاربران را درگیر خود می‌کند و هم سازندگان یک اثر ویدیویی!

روش‌های مختلفی برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی وجود دارد؛ روش‌هایی مانند پشتیبان گیری بر روی هارد کامپیوتر، هارد اکسترنال، دی وی دی، فلش مموری و…! تمام این موارد دارای محدودیت‌های حجمی و دسترسی هستند.

با پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی توسط موارد بالا، علاوه بر محدودیت حجم، دسترسی به فایل‌های پشتیبان هم دشوار است؛ به این ترتیب که شما در هر زمان و مکانی که نیاز به بازیابی اطلاعات خود داشته باشید، نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید و نیاز به سیستم مخصوص خواهید داشت.

پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی در فضای ابری

backup for video files

تهیه یک نسخه پشتیبان از فایل‌ها (بکاپ = Backup) امری ضروری است تا در صورت حذف یا ویرایش فایل مورد نظر، بتوانیم نسخه سالم را خیلی راحت بازیابی کنیم. در مطالب بالا با روش‌های مختلف و سنتی پشتیبان‌گیری آشنا شدیم اما هنوز روشی جدید و بهتر وجود دارد که می‌تواند بسیاری از معایب روش‌های دیگر را بهبود ببخشد.

محدودیت حجم پشتیبان‌گیری فایل‌ها در روش‌های قدیمی مهمترین مسئله‌ای است که با آن مواجه هستیم؛ هر چند ممکن است همان محدودیت حجم برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی برخی کاربران کافی باشد؛ اما در طول سال‌ها با افزایش محتواهای ویدیویی با این کمبود حجم چه باید کرد؟ یا در عرصه‌های بزرگ‌تر، یک تولید کننده آموزش‌های ویدیویی یا تهیه کننده فیلم‌های ویدیویی با توجه به حجم کاری و حجم فایل‌ها، چگونه باید اطلاعات خود را آرشیو یا پشتیبان‌گیری کند؟

در اینجاست که تکنولوژی نوظهور و نامحدود فناوری رایانش ابری به کمک کاربران می‌آید! یک آپ گیری روی فضای ابری بهترین راهکار برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی و فیلم‌ها است. جایی که هم از نظر بازیابی مجدد همیشه در دسترس است و هم از نظر امنیت تضمین شده است.

بر همین اساس، در سال‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌های تولید و پخش ویدیویی از ذخیره سازی و پشتیبان‌گیری محلی و سنتی فاصله گرفته و به سمت استفاده از سرورهای پرقدرت، آنلاین و امن فضای ابری رفته‌اند.

در حال حاضر کافی است نگاهی به ویدیوها و موسیقی‌هایی که در طول روز تماشا یا گوش می‌کنیم، بیاندازید؛ در گذشته این فایل‌ها را در دستگاه‌های مختلف خود ذخیره می‌کردیم و پس از مدتی به علت پر شدن حجم دستگاه‌ها، فایل‌ها آرشیو می‌شدند و دسترسی به آنها خیلی کم می‌شد. در حالی که امروزه فایل‌ها به صورت آنلاین و بدون تاریخ انقضا در دسترس هستند و از آنها استفاده می‌کنیم که اصطلاحاً به آن استریم (Stream) می گویند.

فایده مهم سرویس‌های ابری این است که اگر فایل‌های ویدیویی مهم خود را در فضای ذخیره سازی ابری قرار دهید، هیچگاه آن‌ها را از دست نخواهید داد. همچنین می‌توانید با ابزارهای پشتیبان‌گیر به صورت خودکار از فایل‌های ویدیویی مهم خود کپی تهیه کنید و آنها را در فضای ذخیره سازی ابری انبار کنید تا هر بار آنها سینک شوند و مجدداً به صورت آنلاین بکاپ گرفته شوند.

از دیگر ویژگی‌های پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی در فضای ابری، می‌توان به خودکار بودن انجام این فرآیند اشاره کرد. همچنین این مورد نیاز به دانش خاصی ندارد و هر کاربری با سطح معلومات کم نیز می‌تواند از عهده پشتیبان‌گیری یا حتی بازیابی فایل‌ها برآید!

در این بخش، بیشتر در مورد فضای ذخیره سازی بیشتر فضای ابری صحبت کردیم، اما لازم است این نکته را یادآور شویم که ارائه دهندگان خدمات ابری، معمولاً فضای محدودی برای ذخیره سازی در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار می دهند و در صورتی که کاربران (چه حقیقی و چه حقوقی) نیاز به فضای بیشتری داشته باشند باید فضای مورد نیاز خود را با پرداخت مبلغی تهیه کنند.

با این حال، استفاده از فضای ابری برای موارد فوق بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی است.

مزایای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی در فضای ابری

backup for video files
  1. پشتیبان‌گیری و بازیابی سریع، آسان و رایگان
  2. پشتیبان‌گیری و بازیابی تنها با چند کلیک
  3. عدم از دست رفتن اطلاعات هنگام انتقال فایل‌ها به فضای ابری
  4. امنیت قابل قبول نسبت به روش‌های دیگر پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی و بازیابی آن
  5. امنیت فایل‌ها در برابر سرقت، خرابی، گم شدن یا ویروسی شدن
  6. دسترسی کامل با هر نوع دستگاه هوشمند
  7. دسترسی کامل در هر زمان و هر مکان
  8. قابلیت اشتراک گذاری فایل‌های ویدیویی با کاربران دیگر
  9. قابلیت افزایش حجم برای پشتیبان‌گیری فایل‌های ویدیویی در صورت نیاز
  10. عدم وابستگی به سخت افزار و زیرساخت‌های پر هزینه برای کاربران

سخن آخر

cloud storage for backup

امروزه فناوری رایانش ابری یکی از حوزه‌های پر طرفدار و با اهمیت در دنیای IT محسوب می‌شود. در طی چند سال آینده این فناوری قادر خواهد بود تا فعالیت‌های رایانه‌ای سازمان‌های بزرگ و کوچک و همچنین کسب و کارهای مختلف را دگرگون کند. انعطاف پذیری، دریافت فضای ذخیره سازی محدود یا نامحدود، کاهش هزینه‌ها و امنیت بسیار بالا اصلی‌ترین ویژگی‌های فضای ابری هستند.

بنابراین اعتقاد به فضای ذخیره سازی ابری، به عنوان بهترین روش برای پشتیبان‌گیری از فایل‌های ویدیویی کاملاً مشهود و درست است و کاربران و تولید کنندگان حوزه پخش ویدیویی باید برای آرشیو، نگهداری، پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات ویدیویی خود به سمت فضای ابری حرکت کنند.