چگونه بهترین سرویس‌دهنده خدمات ابری را گزینش کنیم؟ نکاتی که راجع به خدمات ابری باید بدانید

سرویس ابری مناسب

با متنوع‌تر شدن سرویس‌های رایانش ابری، ارائه‌دهندگان فراوانی در این راستا شکل گرفته‌اند. بنابراین انتخاب سرویس ابری متناسب با نیازها، امری سخت و پیچیده به حساب می‌آید. بنابراین باید معیارهایی را مدنظر داشته باشید که گزینش ایده‌آل و مناسبی را انجام دهید. گزینش سرویس بر اساس خواسته‌ها، الزامات، مسئولیت‌های مالی و تخصصی‌سازی‌های انحصاری تعیین می‌شود. اگر تمایل دارید که درباره رایانش ابری و ذخیره سازی ابری بیشتر بدانید سایر مقاله‌های سایت پشتیبان را مطالعه کنید.

سرویس‌های ارائه دهنده قابلیت دارند که توقعات بسیاری از صاحبان مشاغل را در قالب ذخیره سازی ابری پوشش دهند. شرکت‌ها از غول‌های بزرگی همچون آمازون، گوگل و مایکروسافت تا بسیاری از سازمان‌های کوچک را شامل می‌شوند. اما چه معیارهایی در ارزیابی کیفیت شرکت‌ها اهمیت دارد و باید موردتوجه کاربران قرار بگیرد. در ادامه سنجش برخی از معیارهای معتبر را موردبررسی قرار خواهیم داد.

گواهینامه‌ها و استانداردها

برخورداری از گواهینامه‌های معتبر نشان‌دهنده اعتبار و عملکرد مناسب شرکت‌ها است. ارائه‌دهندگانی که طبق استانداردهای رایج در این حوزه فعالیت می‌کنند، دارای خدمات و سرویس‌های مناسب‌تری هستند. در این راستا گواهینامه‌ها دارای تنوع بالایی هستند. به عنوان مثال استانداردهای امنیتی یکی از اولویت‌های اصلی به حساب می‌آید. بنابراین اگر در گزینش سرویس ابری، رعایت امنیت داده‌ها در یک شرکت مدنظر شما است، حتماً باید گواهینامه‌های مربوط به آن را بررسی کنید.

گزینش سرویس ابری که پیروی از استانداردها را در دستورکار خود قرار داده است، یک مزیت به حساب می‌آید. در این صورت شرکت از مدیریتی مناسب و منسجم برخوردار است و امکان ارائه سرویس ذخیره سازی ابری مناسبی را دارا است.

انتخاب سرویس ابری مناسب

امنیت و مدیریت اطلاعات

از مهم‌ترین عواملی که در گزینش سرویس ابری تاثیرگذار است، ارائه امنیت مناسب و امکان مدیریت اطلاعات ذخیره شده است. ممکن است اطلاعاتی که قصد ذخیره‌سازی ابری آن را دارید، دارای طبقه‌بندی‌های حساسی باشند. در این صورت باید به دنبال شرکت ارائه‌دهنده ای باشید که امکان تقسیم‌بندی‌ها و صدور مجوز جهت دسترسی به اطلاعات مهم را در اختیار کاربران قرار دهد. در نتیجه دسترسی به منابع حساس محدود می‌شود و امنیت داده‌ها تا حدودی حفظ خواهد شد.

در واقع طبقه بندی اطلاعات و حفظ امنیت آنها دو مقوله مجزا بوده که در رایانش ابری کاملاً با هم ادغام شده‌اند و هیچ‌یک بدون دیگری کامل نخواهد بود. همچنین شرکت ارائه دهنده باید به گونه‌ای باشد که الزامات و تعهداتی که به عهده شما است را به خوبی پوشش دهد. بهره‌مندی از مزایایی همچون رمزگذاری منابع حساس و ایجاد محدودیت در دسترسی‌های مختلف از جمله ویژگی‌هایی است که باعث گزینش سرویس ابری ویژه ای می‌شود.

انتخاب بهترین سرویس ابری

عملکرد قابل‌اطمینان

راه‌های زیادی وجود دارد که جهت سنجش عملکرد شرکت‌های ارائه دهنده مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از روش‌ها، ارزیابی SLA‌های شش‌ماهه گذشته شرکت‌ها است. بیشتر ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری اطلاعات مورد نظر را منتشر می‌کنند. در صورتی که تمایل به مشاهده اطلاعات دارید امکان درخواست برای شما وجود دارد.

در طول ارائه خدمات توسط شرکت‌ها، زمان‌هایی وجود دارد که به صورت ناگهانی و برنامه‌ریزی نشده، اختلالاتی در ذخیره سازی ابری رخ می‌دهد. بروز مشکلات طبیعی است اما شرکت‌ها باید راهکارهایی را جهت مدیریت شرایط داشته باشند. بررسی راهکارها در گزینش سرویس ابری مناسب بسیار کمک‌کننده است. شرکت‌های ارائه دهنده رایانش ابری باید ارزیابی های مقدماتی و گزارش های کلی در این خصوص به کاربران ارائه دهند.

فناوری ها و نقشه راه شرکت

این مسئله که شرکت ارائه دهنده رایانش ابری از تکنولوژی‌هایی مطابق با محیط کاری شما استفاده کند، از مهم‌ترین معیارهای گزینش سرویس ابری است. اگر خدمات ارائه شده توسط شرکت‌ها تناسبی با نحوه فعالیت و الزامات کاری شما نداشته باشد، دردسرهایی را ایجاد می‌کند. شخصی‌سازی ها و کدگذاری‌های مجدد وقت زیادی را از هردو طرف می‌گیرد. بنابراین در هنگام گزینش سرویس ابری به تناسب میان فناوری های مورد استفاده خود با شرکت توجه داشته باشید.

سرویس ابری مناسب

از طرفی نقشه راهی که شرکت ارائه دهنده رایانش ابری برای خود در نظر گرفته است نیز باید موردتوجه باشد. زیرا ممکن است که نقشه پیش رو با اهداف و الزامات کاری شما مغایرت‌هایی داشته باشد. با این شرایط اگرچه در حال حاضر امکان همکاری وجود دارد اما در آینده با تغییرات رخ‌داده، بسیاری از نیازها در تعارض با سرویس‌های شرکت قرار می‌گیرد. با مراجعه به سایت پشتیبان و اضافه کردن افزونه وردپرس به سیستم خود توانایی دارید که از بهترین سرویس‌های رایانش ابری موجود در بازار بهره‌مند شوید.

وابستگی‌های خدماتی شرکت

برخی از شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های رایانش ابری، از واسطه‌هایی جهت تامین برخی خدمات استفاده می‌کنند. در واقع خدمات مورد نظر احتیاج به پیش‌نیازهایی دارد که باید توسط شرکت‌های دیگری تامین شوند. گاهی تعداد شرکت‌های مرتبط بیشتر است و زنجیره‌ای از وابستگی‌ها ایجاد می‌شود. بر این اساس در هنگام گزینش خدمات ابری حتماً به وابستگی‌ها توجه کنید.

وابستگی‌های خدماتی از جهت مطابقت داشتن قوانین و اصول شرکت‌های واسطه با الزامات کاری شما، اهمیت دارد. همچنین وابستگی‌های ذکرشده ممکن است برخی کنترل‌ها را از شرکت ارائه دهنده سرویس‌ها خارج کند. بنابراین آگاهی از این اطلاعات درک مناسبی از مسئولیت‌های شرکت در اختیار قرار می‌دهد. در نتیجه سیاست‌های تجاری شرکت‌ها قابل‌درک خواهد بود. گاهی عدم توجه به وابستگی‌های شرکت، شما را با زنجیره‌ای از قراردادها و مسئولیت‌ها مواجه می‌کند.

به طور کلی توصیه می‌شود که قبل از هرگونه اقدامی در جهت گزینش سرویس ابری، جنبه‌های مختلفی از شرکت را مدنظر قرار دهید. در این صورت دردسر درگیری با بسیاری از قوانین دست و پاگیر و سیاست‌های تجاری متنوع را نخواهید داشت.