9 راهکار ذخیره‌سازی ابری برای کسب و کارهای کوچک

cloud storage for small businesses

امروزه کسب و کارهای کوچک بیش از همیشه نیاز به دسترسی همه‌جایی به داده‌های خود بدون پرداخت هزینه‌های اضافی برای خریداری، تعمیر و نگهداری فضای ذخیره‌سازی سخت‌افزاری را دارند. فضای ذخیره‌سازی ابری( cloud storage) راه‌حلی کارآمد برای مرتفع نمودن این نیاز به شمار می‌آید که این روزها بیش از پیش بین صاحبان مشاغل محبوبیت کسب کرده است( برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطالعه مقاله چگونه ذخیره‌ساز ابری پشتیبان به کسب و کار شما کمک می‌کند بپردازید). در ادامه این مقاله به بررسی مفهوم هاست ابری پرداخته و به ذکر برخی از ارائه دهندگان برتر هاست ابری برای برآورده کردن نیازهای کسب و کارهای کوچک می‌پردازیم:

گزینه‌های ذخیره داده

پیش از رواج رایانش ابری، افراد داده‌های شخصی خود را بر هارد درایوها و کارت‌های حافظه ذخیره می‌کردند. اما تلفن‌های همراه، رایانه‌ها و سایر ابزارهای پیشین ذخیره‌سازی، به سادگی ممکن است گم شده یا به هر علت دیگری از کار بیفتند؛ علاوه بر آن، این ابزارها امکان دسترسی همیشگی و همه‌‌جایی به داده‌ها را برای کاربران خود فراهم نمی‌کنند. بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ داده‌های خود را در مراکز داده خصوصی خود ذخیره کرده‌اند. از این طریق داده‌ها تنها می‌توانند توسط افرادی که وارد شبکه‌های خود شرکت شده‌‌اند مورد استفاده قرار گرفته و دسترسی مناسب به داده‌ها از راه دور امکان پذیر نیست. پس هم دستگاه‌های شخصی و هم سرورهای شرکتی نیاز به پشتیبانی جداگانه داشته و برقراری امنیت داده‌ها هنوز برای کاربران این روش‌ها چالشی بزرگ است.

فضای ذخیره‌سازی ابری( cloud storage) چیست؟

یک ارائه‌دهنده خدمات ابری یا شرکت هاست ابری، بستری مقیاس پذیر از منابع رایانشی را برای کاربران خود فراهم می‌کند. این فرآیند به صورتی انجام می‌پذیرد که داده‌ها در اختیار کاربر بوده و سخت‌افزار مورد نیاز برای ذخیره آن‌ها در دست شرکت میزبان است. هاست ابری در عین این‌که دسترسی همیشگی و همه‌جایی به اطلاعات را برای کاربران خود ممکن می‌سازد، امنیت تمامی داده‌ها را نیز تضمین می‌کند. این داده‌ها ممکن است به نوبه خود در تعداد بالا و متنوعی از سرورها ذخیره شوند( که توسط هاست ابری در مرکز داده تنظیم شده است).

اگرچه این کانسپت به دهه 1960 باز می‌گردد اما در چند سال اخیر به دلیل بهبود زیرساخت‌های اینترنتی، امکان دسترسی سریع‌تر به داده‌ها از راه دور فراهم شده است. کسب و کارها به سرعت در حال انتقال داده‌های خود به فضای ابری هستند چراکه این روش آن‌ها را از دردسرهای یک سرور محلی، هزینه‌های آن و نگرانی‌های امنیتی دور می‌کند.

در ادامه این مقاله به معرفی 9 مورد از برترین ارائه‌دهندگان خدمات ابری می‌پردازیم:

  1. خدمات وب آمارون( AWS)

AWS طیف گسترده‌ای از خدمات میزبانی ابری را به کاربران ارائه می‌دهد. روش پرداخت این خدمات به گونه‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد تا تنها هزینه منابعی که مورد استفاده قرار داده است را بپردازد( بدون هیچ‌گونه تعهدات بلندمدت یا هزینه اضافی). قیمت‌گذاری سفارشی نیز تنها برای کاربرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به راه‌حل‌ها و ابزارهای سفارشی نیاز دارند. AWS گزاره فروش منحصر به‌فرد (USP) خود را به خدمات رایانشی و برنامه‌های ویژه- از قبیل میزبانی وب‌سایت و برنامه‌های تجاری و بازی‌ها، تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های تلفن همراه- اخصاص داده است. جزییات قیمت‌گذاری در ارائه ابزارها و خدمات متفاوت AWS، مختلف بوده و کسب و کارهای کوچک می‌توانند از سطح آزاد آن کار خود را شروع کنند تا تجربه‌ای خوب با هزینه‌های موردنظر خود را به دست آورند.

  1. باکس

باکس برای کسب و کارها امکاناتی مانند اشتراک ایمن فایل‌ها، امنیت سازمانی، همگام‌سازی فایل‌ها، سیستم‌عامل‌های متقابل، گزارش و پشتیبانی فنی و اختصاصی را فراهم می‌کند. برنامه شخصی آن‌ها رایگان بوده و فضای ذخیره‌سازی 10 گیگابایتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین برای برنامه شخصی پیشرفته که فضای ذخیره‌سازی آن 100 گیگابایت است باید ماهانه 10 دلار پرداخت کنید. باکس 3 برنامه تجاری در اختیار مشاغل قرار می‌دهد؛ برنامه آغازین که به ازای هر کاربر ماهانه 5 دلار هزینه داشته و فضای 100 گیگابایتی در اختیار کسب و کارها می‌گذارد که کسب و کارها می‌توانند با پرداخت 15 دلار در ماه به ازای هر کاربر و حداقل سه کاربر از فضای ذخیره نامحدود آن بهره گیرند. مشتریان همچنین می‌توانند طبق برنامه سازمانی خود درخواست شخصی‌سازی نمایند. ویژگی‌ها و ابزارهایی مانند مایکروسافت آفیس 365، فهرست فعال و.. متفاوت بوده و هر کاربر می‌تواند ابزار مورد نیاز خود را انتخاب کند.

  1. دراپ باکس

 دراپ باکس بیش از 300 هزار تیم را با خدمات ابری خود پشتیبانی می‌کند. Expedia، Under Armor و National Geographic Channel تنها تعدادی از تیم‌های معروفی هستند که از دراپ باکس به عنوان ذخیره ساز ابری خود بهره می‌برند. دراپ باکس خدمات فراوانی را در زمینه اشتراک‌گذاری، ذخیره‌سازی، همگام‌سازی و یکپارچه‌سازی به کاربران خود ارائه می‌دهد؛ از جمله این خدمات آن‌که کاربران می‌توانند داده‌ها را با افرادی که اکانت دراپ باکس ندارند نیز به اشتراک بگذارند. برنامه اولیه برای افراد رایگان بوده و 2 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار شما قرار می‌دهد. این برنامه همچنین با مایکروسافت 365 همراه است که به فرد امکان ویرایش مستقیم اطلاعات توسط آن را می‌دهد. پلاس پلن فضای ذخیره‌سازی 2 ترابایتی رایگان را در اختیار افراد می‌گذارد. برنامه استاندارد تجاری 5 ترابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار کاربران قرار می‌دهد( با 15 دلار هزینه به ازای هر کاربر و حداقل 3 کاربر برای شروع). این برنامه همچنین سوابق کاملی از فعالیت‌های کاربران، فایل‌های به اشتراک‌ گذاشته شده و… ارائه می‌دهد. کاربران تجاری این برنامه اولویت بیشتری برای خدمات رسانی دارند.

  1. جاست کلود:

جاست کلود بیش از 50 ویژگی متفاوت از جمله کنترل پنل مدیریتی، درایوهای شبکه، مدیریت دسترسی، نسخه‌سازی فایل‌ها و تهیه نسخه پشتیبان ساعتی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. برنامه تجارت‌ها ماهانه 29.95 دلار هزینه دارد و 100 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار 5 کامپیوتر قرار می‌دهد. از سوی دیگر برنامه سازمانی 59.95 دلار در ماه هزینه داشته و شامل 500 گیگابایت فضای ذخیره برای 20 کامپیوتر می‌شود. همچنین در صورت نیاز به پشتیبانی بیشتر می‌توانید یک طرح سفارشی نیز تهیه کنید.

  1. مایکروسافت وان درایو( Microsoft OneDrive):

فناوری مایکروسافت خدمات Cloud Storage خود را از طریق OneDrive ارائه می‌دهد. کاربران فردی می‌توانند از فضای ذخیره‌سازی 5 گیگابایتی به صورت رایگان بهره ببرند، در حالی که برای برخورداری از ظرفیت‌های بالاتر، مانند 100 گیگابایت، 1 ترابایت و 6 ترابایت به ترتیب باید 1.99دلار، 6.99 دلار و 9.99 دلار به صورت ماهیانه هزینه بپردازید. قیمت برنامه‌های تجاری با 1 ترابایت فضای ذخیره‌سازی، با 5 دلار هزینه به ازای هر کاربر شروع می‌شود و دوره آزمایشی آن رایگان است. علاوه بر قابلیت ذخیره‌سازی، همگام‌سازی متقابل و جستجوی قدرتمند از ویژگی‌‌های اصلی OneDrive است. OneDrive همچنین دارای نرم‌افزارهای قابل دانلود ویژه برای همگام‌سازی داده‌ها از راه دور است و بسیاری از برنامه‌های شخص ثالث را پشتیبانی می‌نماید تا بتواند یکپارچه با داده‌های ابری عمل کند. این برنامه علاوه بر آن گزینه‌های ترکیبی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا راه‌حل‌های داخلی شما را با سرویس‌های ابری ارائه شده توسط مایکروسافت یکپارچه سازد.

  1. اپن درایو( OpenDrive):

اپن درایو خدمات گسترده‌ای شامل مدیریت داده‌ها و پروژه‌ها، مدیریت کاربران و گردش کار را برای کسب و کارهای کوچک فراهم می‌کند. مدیریت داده‌ها همگام‌سازی، تهیه نسخه پشتیبان و… را برای کاربران امکان‌پذیر می‌سازد، در حالی که مدیریت پروژه‌ها مجموعه اداری آنلاینی را ارائه می‌دهد که از بیش از 17 نوع فایل مختلف پشتیبانی کرده و ویرایش مستقیم آن‌ها را ممکن می‌کند. اپن درایو دارای یک برنامه اساسی با 5 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان- با محدودیت‌هایی در اندازه فایل و سرعت دسترسی- است. برنامه‌های حرفه‌ای از 29.95 دلار در ماه شروع می‌شود و امکانات آن شامل ذخیره ، سایز فایل و دسترسی نامحدود است. برنامه شخصی به حداکثر سه حساب کاربری ( به ازای هر کاربر هزینه اضافی) و برنامه تجاری به تعداد نامحدودی کاربر ( به ازای هر کاربر هزینه اضافی) اجازه دسترسی می‌دهد. همچنین برای برطرف نمودن نیازهای خاص کسب وکار کوچک و بزرگ قیمت‌‌گذاری سفارشی مورد نیاز است.

  1. اسپایدر اوک( SpiderOak):

اسپایدر اوک از رویه جدید ارائه دهندگان خدمات ابری به نام پروتکل دانایی صفر استفاده می‌کند. در واقع پس از نصب این برنامه داده‌های شما پیش از همگام‌سازی رمزگذاری می‌شوند. حفظ حریم خصوصی به صورت کامل، کنترل کامل بر مشتریان، اطلاع رسانی به میزبانان و انعطاف‌پذیری از ویژگی‌های متمایز اسپایدر اوک هستند.برنامه‌ها با قیمت 6 دلار در ماه برای 150 گیگابایت آغاز می‌شوند و تا 5 ترابایت نیز پیش می‌روند. برای نیازهای تجاری پیشرفته مانند ادغام فهرست فعال و… نیز اسپایدر اوک برنامه‌هایی را که به حداقل 500 کاربر نیاز دارد ارائه می‌دهد. این ارائه‌دهنده برای مشاغل دارای داده‌های حساس و خدمات پیشرفته سیستم انتخاب خوبی است.

  1. Syncplicity:

سینک پلسیتی، ذخیره ساز ابری خوبی برای کسب و کارهایی است که داده‌هایی حساس داشته و می‌خواهند میزان دسترسی به داده‌های خود را به حداقل برسانند. داده‌های ذخیره شده بر سیستم عامل‌های مختلف قابل دسترسی بوده و سرپرستان امکان کنترل میزان دسترسی به داده‌های تجارت را دارند. این هاست ابری به شما اجازه می‌دهد تا کاربران مختلف را گروه‌بندی کرده و شرایط متفاوتی بر هرکدام اعمال کنید. برنامه شخصی که 10 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ارائه می‌دهد رایگان است اما برنامه کسب و کارهای کوچک با مبلغ سالیانه 60 دلار آغاز می‌شود. برنامه شرکت به حداقل 25 کاربر نیاز دارد و تمام برنامه‌ها دارای دوره آزمایشی 30 روزه و رایگان هستند.

  1. Poshtiban Cloud Storage

«پشتیبان» یک Cloud Storage یا ذخیره ساز ابری ایرانی است که با توجه به نیاز کاربران ایرانی پیاده‌سازی شده است. با ثبت‌نام در پشتیبان و خرید فضای ابری با سفارش یکی از پارتیشن های حرفه ای، S3 یا Nextcloud فضای ابری ایرانی خودتان را خواهید داشت.

کسب و کارها می‌توانند از فضای ذخیره سازی ابری ایرانی پشتیبان به سادگی استفاده کنند.

مجموعه‌ی امکانات پارتیشن حرفه‌ای پشتیبان و هزینه‌ی پایین آن نسبت به سرویس‌های خارجی و داخلی آن را گزینه‌ی مناسبی برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و فروشگاه‌های محصولات دیجیتال ابرانی کرده است و داشتن API استاندارد به توسعه دهندگان کمک می‌کند برنامه‌های کاربردی خود را در سازگاری با روش ذخیره سازی در ابر پشتیبان پیاده سازی کنند.

همچنین راه‌کار ابر خصوصی با استقرار پلتفرم ابری پشتیبان بر روی زیرساخت فناوری اطلاعات شرکت‌ها و سازمان‌ها توسط «پشتیبان» ارائه می‌شود.