روندهای جدید در استقرار پایگاه داده و راهکارهای سرویس ابری

cloud-as-a-service-solution

افزایش تهدیدات مربوط به امنیت، قوانین جدید برای محافظت از داده‌ها و ایجاد اختلال غیرمنتظره، باعث افزایش تقاضای تجارت‌ها برای زیرساخت‌های قابل‌اعتماد شده است. در نتیجه این امر، صف متقاضیان خدمات ابری طویل شده است. این سرویس، مزایای رقابتی مانند صرفه‌جویی در هزینه، کارایی مشاغل، امنیت بی‌سابقه و در دسترس بودن را ارائه می‌دهد.

گارتنر پیش بینی کرده است که درآمد جهانی سرویس‌های ابری تا سال ۲۰۲۱ به ۲۷۸ میلیارد دلار خواهد رسید. این پیش‌بینی نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۸ درآمد آن به میزان ۱۰۲ میلیارد دلار افزایش می‌یابد. از آنجا که پذیرش این سرویس‌ها همچنان در حال گسترش است و این خدمات توسط مراکز داده سنتی نیز استفاده می‌شود، چالش‌های بسیاری را پیش روی آنها قرار داده است. هم چنین اهمیت تحول سرویس ابری جهانی توسط یکی از پیش بینی‌های سطح بالا از این پیش بینی که تا سال ۲۰۲۰ بیش از 90٪ از ترافیک مراکز داده ترافیک ابری خواهد بود، برجسته می‌شود.

انواع چالش ها

۱-حجم کار مشتری توسط ابرهای بزرگ عمومی، که در امکانات ارائه دهنده فضای ابری وجود دارند، از مکان قبلی نقل‌مکان کرده و دور می‌شود. ابرهای عمومی بزرگ بسیار زیاد از پایگاه داده استفاده کرده و ارائه دهندگان بزرگ جهانی را انتخاب می‌کنند. در نتیجه، مراکز داده سنتی با نرخ بالایی از مشتری روبرو هستند. یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد فشار در تبدیل مراکز داده سنتی به مراکز داده ابری، میزان بیشتر مجازی‌سازی است.

۲-پتانسیل افزایش درآمد بسیار محدود است. با انتخاب شرکت‌هایی که سرویس ابری ارائه می‌دهند، مراکز پایگاه داده سنتی توانایی کسب درآمد بیشتر را از دست می‌دهند. این مراکز، قادر به اتصال محیط‌های ابری نیستند.

۳-مراکز داده به دلیل تفکیک، ارتباط مستقیم با کاربران نهایی را از دست می‌دهند. ابرهای عمومی محاسبات خود را با ارائه خدمات و مشاوره به مشتریان خود انجام می‌دهند. این امر باعث می‌شود تا مراکز پایگاه داده از این طریق ارتباط مستقیم با کاربران خود نداشته باشند.

نابودی مراکز داده

پیش از اینکه ابر نرمال‌سازی شود، شرکت‌ها مراکز داده خود را ایجاد می‌کنند. این بدان معناست که شرکت‌ها مجبورند به طور مداوم سرمایه گذاری‌های زیادی را انجام دهند تا مراکز داده خود را عملیاتی کنند. علاوه بر این، شرکت‌ها باید برای پاسخ به نیازهای روزافزون مشاغل، ظرفیت کافی را تامین کنند.

از آنجا که سرویس ابری ثابت کرده است که یک جایگزین مطمئن و قابل‌اعتماد برای تملک و بهره‌برداری از یک پایگاه داده است، تعداد بیشتری از شرکت‌ها در حال انتقال از مراکز داده در محل خود به مراکز عمومی مبتنی بر ابر هستند.

طبق گفته گارتنر، 80% از مشاغل تا سال ۲۰۲۵ مراکز داده سنتی خود را تعطیل خواهند کرد. اما آیا این بدان معناست که این مراکز از بین می‌روند؟

روند جدید پایگاه داده

پاسخ سوال این است که مراکز داده به جایی نمی‌روند. در واقع آنها بیش از همیشه موردنیاز هستند و استفاده می‌شوند. اینکه شرکت‌ها بار کاری خود را به یک ابر خصوصی یا عمومی منتقل کنند، به این معنی نیست که مراکز داده خود را استفاده نمی‌کنند. هدف مراکز داده این است که تکامل‌یافته و از نقش سنتی خود بیرون آیند.

برای توسعه امکانات سنتی، آنها بایستی مقرون به‌صرفه‌تر، کارآمدتر و منعطف‌تر شوند. یکی از راه‌هایی که پایگاه داده به نیازهای متغیر بازار پاسخ می‌دهد، ظهور مراکز جمع‌آوری است. تسهیلات جمع‌آوری، مراکز داده ای هستند که تجهیزات، فضا و پهنای باندرا برای اجاره شرکت‌ها فراهم می‌کنند تا انعطاف پذیری خاصی را به شرکت‌ها ارائه دهند.

سرویس ابری دیگری که محبوبیت خاصی کسب کرده است، مدل ابر هیبریدی یا ترکیبی است. این نوع از ابر، ویژگی‌های مدل خصوصی و عمومی را در خود جای‌داده است. ابر ترکیبی موردعلاقه بسیاری از شرکت هاست، زیرا آنها ترجیح می‌دهند گزینه‌ای را برای اجرای برنامه‌های خود در حوزه تجارت داشته باشند که بتوان آنها را بدون نیاز به کنترل روی یک ابر عمومی اجرا کرد.

راه‌های نوین سرویس ابری

Cloud as a service: یک راه حل ابتکاری برای کمک به این چالش است. این مدل مرکز داده را در رابطه با ارتباطات از راه دور یا ارائه خدمات IT یاری کرده و برای ایجاد یک سرویس ابری با کیفیت بالا در کنار محصولات کمک خوبی است. این مدل عملیاتی و تجاری با همکاری بین CloudSigma و شریک مراکز داده پایه‌گذاری شده است.

راه حل CloudSigma یک گره ابر عمومی کاملاً مدیریت‌شده را به عنوان بخشی از شبکه ابر جهانی به ما ارائه می‌دهد. شرکای این مدل از یک راه حل سرویس ابری با کیفیت بالا بهره می‌برند. این امر به پایگاه داده اجازه می‌دهد تا بر گسترش دسترسی به بازار و ارائه خدمات ارزش‌افزوده تمرکز کند.

پل آرچ، مدیرعامل و بنیان‌گذار @DC West این مدل را به هر ارائه دهنده خدماتی که می‌خواهد خود را از سایر ارائه دهندگان، متمایز کند، توصیه می‌کند. با استفاده از این مدل می‌توان موقعیت بسیار قدرتمندی در فضا و سرویس ابری داشت.

مدل CaaS، در ضمن بهره بردن از تخصص و بینش هر دو طرف، با ترکیب نقاط قوت مراکز داده و ارائه دهنده ابری، یک راه حل عالی سرویس ابری را برای مشتریان نهایی به ارمغان می آورد.

با بررسی آینده پایگاه داده و محاسبات ابری، می‌تواند دریافت که سنت‌ها در حال تغییر هستند و روندی صعودی را در پیش گرفته‌اند. مدلCaaS نمونه‌ای از عوامل تاثیرگذار بر این پیشرفت است. شرکت‌ها بایستی این مدل‌ها را دریافته و راه حل مناسبی را برای پیشبرد اهداف خود انتخاب کنند. همچنین با استفاده از خدمات ذخیره سازی ابری اختصاصی پشتیبان که دارای امکانات مختلفی است، می‌توان به راه حل‌های زیادی دست پیدا کرد.