کسب و کارهای کوچک: زمان انتخاب خدمات رایانش ابری فرا رسیده است

کسب و کارهای کوچک در دوران کرونا

به طور قطع وقایع پیش آمده در سال 2020، کاتالیزوری برای سرعت بخشیدن به فرآیند پذیرش رایانش ابری و ابر خواهد بود. از ابزارهای دورکاری گرفته تا آموزش مجازی، برنامه‌های مبتنی بر ابر، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی هستند که کار، تحصیل و زندگی در دوران کووید-19 را برای کاربران خود ممکن می‌سازند. درواقع می‌توان چنین گفت که بحران همه‌گیری کرونا باعث شده است تا مشاغل نه تنها به سوی دیجیتالی شدن، که به سمت پذیرش ابر حرکت کنند تا بتوانند از این طریق هر کجا که هستند به کار و فعالیت خود ادامه دهند.

برای شرکت‌های بزرگ با بودجه‌های بالا-که هنوز به ابر منتقل نشده‌اند- انتقال امور به سطوح مختلف رایانش ابری به سرعت و سادگی انجام گرفته است. در واقع در خدمات ابری می‌توان صرفه نظر از مقیاس، منابع آن‌ها را به پروژه‌های مختلف اختصاص داد. با این حال برای کسب و کارهای کوچک با توجه به هزینه‌ها و مقیاس‌های این امر، انتقال به ابر- مانند علی‌بابا، آزور، AWS و…- با احتیاط بیشتری صورت گرفته که مهم‌ترین دلیل این موضوع، عدم برخورداری از دانش کافی در خصوص مزایای خدمات ابری– به ویژه خدمات ابری جدید- انعطاف‌پذیری و دسترسی آسان به آن است.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای رایانش ابری برای کسب و کارهای کوچک، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است. در واقع با بهره‌گیری از خدمات ابری می‌توان به میزان زیادی در هزینه‌های مربوط به تجهیزات ذخیره‌سازی صرفه‌جویی کرد که این موضوع، رایانش ابری را تبدیل به انتخابی مقرون به صرفه می‌کند. عدم نیاز به هرنوع زیرساخت درون‌سازمانی نیز باعث کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.

نیروبخشی به کسب و کار

از آنجا که تنوع خدمات ابری بسیار گسترده- زیرساخت به عنوان سرویس( IaaS)، پلتفرم به عنوان سرویس( Paas) و نرم‌افزار به عنوان سرویس( SaaS)-‌ است هر شرکت می‌تواند بدون نیاز به استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزارهای گوناگون به خدمات و سرویس‌های موردنظر خود دست یابد. شرکت‌ها می‌توانند با برخورداری از اشتراک این خدمات، به انرژی ابری مورد نیاز خود دست یابند( که متغیر بوده و می‌تواند برای تأمین نیازهای متفاوت تنظیم شود). بنابراین کسب و کارهای کوچک می‌توانند میزان کمتری از زمان و منابع با ارزش خود را صرف هماهنگ شدن با فناوری‌های جدید نمایند و از این طریق کیفیت خدمات این شرکت‌ها به مشتریانشان ارتقاء خواهد یافت.

دسترسی همیشگی از همه‌جا

ابر با توجه به ماهیت خود، تنها با اتصال به اینترنت امکان دسترسی در هر نقطه از جهان را برای کاربران فراهم می‌سازد که این موضوع می‌تواند باعث افزایش کارایی عملیاتی و وسعت عملکرد شود. با استفاده از یک سرویس فضای ذخیره‌سازی ابری– مانند پشتیبان، گوگل درایو( Google Drive)، وان درایو( One Drive)، پی‌کلود( pCloud) یا دراپ باکس( Drop Box)- کاربران و کارمندان می‌توانند سریعاً به اطلاعات یا داده‌های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند؛ این باعث می‌شود هر فرد حتی در شرایط قرنطینه -که در خانه خود و دور از محل کار است- به آپدیت‌ها، اطلاعات و سایر موارد ضروری دست یابد.

افزایش امنیت

اغلب در میان کسب و کارهای کوچکی که در رابطه با امنیت سایبری، دانش کافی ندارند این تصور غلط رایج است که اطلاعات و داده‌های ضروری و محرمانه در شرکت، باقی مانده و روشی برای دستیابی سودجویان به آن‌ها وجود ندارد. در واقع هنگامی که سرورهای داده در سایت یک شرکت هک می‌شوند، امنیت تمامی داده‌ها به خطر می‌افتد. در حالی که SMEها هنوز هم نقش خاصی در افزایش امنیت داده‌ها ایفا می‌کنند، خدمات ابری اقدامات بیشتر و موثرتری در این زمینه به انجام می‌رسانند. همچنین هک کردن خدمات ابری برای هکرها، کار دشوارتری بوده( البته نمی‌توان گفت این موضوع غیرممکن است) و خطر فیشینگ و بدافزارها که می‌تواند کسب و کارهای کوچک و بزرگ را از پا درآورد، به حداقل می‌رساند.

افزایش سرعت و عملکرد

راه‌اندازی و نصب خدمات ابری، فرآیندی سریع به حساب می‌رود که زمان چندانی از مشاغل نمی‌گیرد و تنها با چند کلیک فعال می‌شود. همچنین به علت انعطاف‌پذیری بسیار بالای این روش، هرگونه تغییر در نیازهای تجارت‌- مانند افزایش یا کاهش خدمات- در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد گرفت. خدمات رایانش ابری در یک  یا چند مرکز داده امن و بزرگ اجرا می‌شوند و در صورت ارائه یک آپدیت جدید، این اتفاق بدون این‌که از کاربر، زمانی را بگیرد انجام می‌شود و در نتیجه، خدمات با بهترین سرعت و عملکرد اجرا شده و به کار خود ادامه می‌دهند.

بنا به گفته Sid Nag، معاون رییس شرکت گارتنر، خدمات ابری به صورت مستمر، صنایع را با تغییر و پیشرفت مواجه می‌کند و هیچ کسب و کار کوچک یا بزرگی وجود ندارد که موفقیت خود را مدیون خدمات ابری نباشد. تا سال 2022، صنعت خدمات ابری، ارزشی حدود 331.2 میلیارد دلار آمریکا پیدا خواهد کرد و پیشرفتی که هم‌اکنون شاهد آن هستیم تنها شروع کار است.

پس می‌توان نتیجه گرفت هم‌اکنون بهترین زمان برای کسب و کارهای کوچکی است که امر انتقال به ابر را به تعویق انداخته بودند.

منبع