فضای ابری شخصی یعنی چه؟ بدرد چه کسانی می‌خورد؟

فضای ابری شخصی
خرید فضای ابری سازمانی نکست کلود

فضای ابری شخصی (Personal Cloud Storage) یک دستگاه ذخیره محلی متصل به شبکه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌ها، تصاویر، موسیقی، فیلم‌ها و فایل‌های دیگر را ذخیره کنند. در این مقاله درباره موضوعی صحبت خواهیم کرد که شاید کمتر کسی از آن خبر داشته باشد.

دستگاه فضای ابری شخصی چیست؟

دستگاه ذخیره سازی ابری شخصی

دستگاه‌های حافظه ابری شخصی (PCS) روشی است که کاربران خانگی می‌توانند مزایای استفاده از حافظه پر ظرفیت و مبتنی بر ابر را بدون از دست دادن کنترل داده‌های خود تجربه کنند.

کاربران می‌توانند از طریق چندین مرورگر وب با استفاده از کامپیوتر شخصی خود به محتوای دستگاه PCS خود دسترسی پیدا کنند؛ در حالیکه برای دسترسی به محتوای این دستگاه باید از برنامه‌های IOS و ANDROID گوشی تلفن همراه خود استفاده کنند.

بنابراین بدون استفاده از سرویس‌های ابری عمومی مانند گوگل درایو، دراپ باکس و… می‌توان پرونده‌ها و فایل‌های داخل دستگاه PCS را به اشتراک گذاشت. این دستگاه‌ها دارای یک پردازنده، حافظه و سیستم عامل هستند و برای اتصال به یک روتر WI-FI از یک سیم Ethernet استفاده می‌کنند.

بیشتر دستگاه‌های ابتدایی، دارای یک درایو و حجمی معادل 1 تا 2 ترابایت داده را ذخیره می‌کنند و قیمتی حدود 150 دلار دارند اما دستگاه‌های حرفه‌ای دارای درایوهای دو گانه با ظرفیت‌های 16 ترابایت یا بیشتر هستند و از حدود 300 دلار شروع می‌شوند.

نرم افزار دانلودی یا یک ابزار مبتنی بر وب می‌تواند در راه اندازی و مدیریت این دستگاه کمک کند. برنامه‌های گوشی تلفن همراه مربوط به فضای ابری شخصی می‌توانند همگام سازی دستگاه، اشتراک گذاری فایل و دسترسی به محتواهای تلفن‌های هوشمند را فعال کنند.

کاربران کنترل داده‌های خود را که به صورت محلی در دستگاه ذخیره شده‌اند، حفظ می‌کنند؛ اما می‌توانند از طریق اینترنت در هر مکانی به اطلاعات فضای ابری شخصی خود دسترسی پیدا کنند.

دستگاه‌های اصلی ذخیره سازی فضای ابری شخصی دارای درایوهای سخت نصب شده و برخی دیگر بدون دیسک هستند و کاربران درایوها را خریداری و آنها را نصب می‌کنند.

دستگاه‌هایی که دارای چندین درایو هستند، قابلیت RAID یا JBOD را فراهم کرده و کاربران را قادر می‌سازد در صورت لزوم ظرفیت را گسترش دهند.

روش‌های دیگر برای ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری شخصی وجود دارد و آن هم استفاده از یک سرور فیزیکی یا مجازی برای اجرای نرم افزار مشتری – سرور مانند OwnCloud یا Seafile است.

در این روش شما به کاربران نیاز دارید تا نرم افزارهای سرور را نصب کرده و نرم افزار مشتری را روی رایانه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه دانلود کنند تا به فایل‌های موجود در PCS دسترسی پیدا کنند.

فروشندگان و دستگاه‌های ذخیره سازی فضای ابری شخصی

فروشندگان دستگاه ذخیره سازی ابری شخصی

از جمله فروشندگان و محصولات موجود در این حوزه در بازار عبارتند از:

  • Buffalo Americas LinkStation
  • LaCie CloudBox
  • QNAP Systems Inc. TS-x51+ series
  • Seagate Technology LLC Personal Cloud
  • Synology Inc. DiskStation Manager
  • Western Digital Corp. My Cloud Home
  • Zyxel Communications Corp. Personal Cloud Storage

بسیاری از این فروشندگان هر دو نسخه درایو تکی و دوگانه را ارائه می‌دهند که دستگاه‌های درایو تکی دارای ظرفیتی تا 8 ترابایت و دستگاه‌های دوگانه نیز ظرفیتی 16 ترابایت یا بیشتر را دارند.

فضای ابری عمومی در مقابل فضای ابری شخصی

public cloud vs personal cloud storage

گزینه اصلی برای یک دستگاه ذخیره سازی فضای ابری شخصی، عضویت در یک سرویس ذخیره سازی فضای ابری مانند گوگل درایو یا آیکلود اپل یا هر تعداد سرویس پشتیبان گیری آنلاین مانند Carbonite یا iDrive است.

با یک سرویس ابری، کاربران نیازی به سرمایه گذاری اولیه بر روی سخت افزار یا نرم افزار ندارند؛ اما ممکن است هزینه اشتراک ماهانه یا سالانه را داشته باشند. ارائه دهندگان خدمات ابری اطمینان می‌دهند که نرم افزار آنها به روز شده است، در حالی که کاربران با یک دستگاه PCS این مسئولیت را بر عهده می‌گیرند.

دستگاه‌های PCS می‌توانند دسترسی سریعتری به فایل‌ها نسبت به ارائه دهنده خدمات ابری داشته باشند. داده‌های مربوط به یک دستگاه ذخیره سازی فضای ابری شخصی با محافظت از رمز عبور و رمزگذاری تأمین می‌شوند و کاربران می‌دانند که داده‌های آنها در کجا قرار دارند و چه کسی به آن دسترسی داشته و چگونه می‌تواند آن را حذف کند.

با این حال، یک دستگاه PCS دارای کلیه موارد محافظت فیزیکی نیست که توسط مرکز داده ایمن و کنترل شود. دستگاه‌های PCS در برابر صدمه یا خسارات ناشی از سیل، آتش سوزی و سایر بلایا آسیب پذیر هستند و می‌توانند سرقت شوند.

خرابی هارد دیسک یک خطر مهم است، بنابراین عاقلانه است که از پشتیبان گیری آنلاین برای پرونده‌های ذخیره شده در یک دستگاه PCS استفاده شود. سایر نقاط جانبی استفاده از یک دستگاه ذخیره سازی فضای ابری شخصی شامل سرعت بارگذاری کند در هنگام دسترسی از راه دور به شبکه خانگی است.

همچنین همگام سازی پرونده بسته به مقدار داده ذخیره شده، ممکن است گزینه‌ای نباشد. با توجه به این امر، ممکن است پرونده‌ها در فضای ابری ذخیره شوند و کاربران را در صورت دسترسی به پرونده‌های خود، مجبور به آنلاین بودن کند.

از طرف دیگر، سرویس‌های ابری عموماً ایمن و بعید به نظر می‌رسند که خرابی یا مشکلات زیادی داشته باشند، زیرا داده‌ها در سرورهای ابری واقع در سراسر کشور یا سراسر جهان کپی می‌شوند.

بیشتر ارائه دهندگان خدمات ابری چندین گیگابایت فضای ابری رایگان را به کاربران خود تخصیص می‌دهند. به عنوان مثال، گوگل درایو 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری رایگان ارائه می‌دهد در حالی که آیکلود تنها 5 گیگابایت فضای رایگان ابری به کاربران خود می‌دهد.

با این حال، فضای ابری رایگان محدود است و پس از پر شدن حجم آن، کاربران باید فضای اضافی خریداری کنند.