هاردتان پر شده؟ چرا فضای ذخیره‌سازی ابری را امتحان نمی‌کنید؟

hard disk vs. cloud storage
خرید فضای ابری سازمانی نکست کلود

من یک کامپیوتر شخصی دارم که هارد آن کاملاً پر شده است و هر زمان که از آن استفاده می‌کنم، نشانگر زرد رنگ پر بودن حجم درایو بر روی صفحه دسکتاپ ظاهر می‌شود. البته مجبور شدم و یک هارد اکسترنال هم خریداری کردم اما بالاخره آن هم روزی پر خواهد شد. واقعاً موضوعی اعصاب خردکنه!

در این روزهایی که دستگاه‌های هوشمند و به مراتب اپلیکیشن های آن‌ها تمام جوانب زندگی ما را تحت الشعاع خود گرفتند و هر روز مقدار زیادی از حجم هارد گوشی، تبلت، لپ تاپ و… ما را اشغال می‌کنند؛ نیاز به راه حلی دائمی به شدت احساس می‌شود.

خرید فضای ابری نامحدود

باید عرض کنیم که در سال‌های اخیر یک راه حل دائمی برای این مورد پیدا شده است؛ فضای ذخیره‌سازی ابری!

علاوه‌بر محدودیت حجم، پراکنده بودن اطلاعات و مسأله دسترسی آنها به علت تعداد زیاد دستگاه‌های قابل استفاده، مشکلاتی هستند که در چند سال اخیر ذهن کاربران را به خود مشغول کرده است.

در واقع، ذخیره اطلاعات روی سخت افزارهایی مانند فلش، هارد، دی وی دی و… و ریسک انتقال و حمل آنها دلیل مهاجرت اکثر کاربران حرفه‌ای به سمت این فناوری نوظهور است. ذخیره اطلاعات در فضای ابری (با در نظر گرفتن تمهیدات امنیتی) راهکاری مناسب برای حل مشکل پر شدن هارد است!

فضای ذخیره‌سازی ابری چیست؟

hard disk

فضای ذخیره‌سازی ابری یا Cloud Data Storage به مفهوم در دسترس بودن اطلاعات در همه جا است؛ یعنی به جای ذخیره اطلاعات روی سخت افزار آنها را روی سرور ابری در اینترنت نگهداری می‌کنید. نمونه ساده آن، همان ارسال فایل‌های خود به ایمیل خودمان است!

در واقع فضای ابری به صورت پیشرفته‌تری همین کار را انجام می‌دهد. با این امکان دیگر شما نیازی به هارد ندارید و می‌توانید به اندازه حجمی که لازم دارید، آن را تهیه کنید و حتی در آینده به حجم آن اضافه کنید.

مزیت مهم استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری نسبت به هارد این است که دیگر نیازی به حمل آن ندارید؛ در هر نقطه از دنیا که بروید، با هر دستگاهی می‌توانید به فایل‌ها و اطلاعات ذخیره شده خود در سرور ابری دسترسی داشته باشید.

هزینه خرید فضای ذخیره‌سازی ابری چقدر است؟

cloud services

این سرویس فوق العاده تنها سرویس در این زمینه است که ابتدا شما می‌توانید از آن به صورت رایگان استفاده کنید! هر سرور و برنامه‌ای تا سقف مشخص و قابل ملاحظه‌ای فضای رایگان در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. این فضا از 1 گیگ تا 50 گیگ براساس تصمیمات ارائه دهنده، متفاوت است.

امروزه برندهای معتبری مانند اپل و گوگل نیز در کنار دستگاه‌های هوشمند خود حداقل 5 گیگ فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اگر در گوشی هوشمند خود تصویر یا ویدیویی را در این فضا ذخیره کنید، در هر نقطه از جهان با هر دستگاهی و تنها با نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانید به آن تصویر یا ویدیوی خود دسترسی پیدا کنید.

پس از تکمیل شدن حجم رایگان ابری خود، برای آپلود فایل و اطلاعات دیگر خود باید ماهانه یا سالانه مبلغی را به شرکت ارائه دهنده پرداخت کنید. سایت پشتیبان نیز یکی از ارائه دهندگان خدمات ابری به کاربران و کسب و کارها در ایران است که بعد از ثبت نام، با خرید فضای ابری متناسب با نیاز های خودتان میتوانید از امکانات و مزیایا نگهداری داده ها و دارایی‌های دیجیتال خود در فضای ابری ایرانی بهره‌مند گردید.

یکی از مشکلات سخت افزارهایی مانند هارد دیسک هزینه زیاد آنها برای خرید است و در کنار آن مشکل محدودیت حجم آن! در حال حاضر اگر بخواهید یک هارد مناسب با حجمی حدود یک ترابایت را در ایران تهیه کنید، باید مبلغی حدود یک میلیون تومان هزینه کنید؛ در حالی که فضای آپلود فایل ابری با داشتن امکاناتی بهتر و بیشتر می‌تواند بدون محدودیت حجم همیشه در کنار شما باشد.

چرا باید اطلاعات خود را در فضای ابری ذخیره کنم؟

hard disk vs Cloud Storage

شاید هنوز هم به استفاده از خدمات ابری ترغیب نشده‌اید، پس در ادامه باز هم با ما همراه باشید تا درباره حوزه‌های مختلفی که وارد این عرصه شده‌اند، صحبت کنیم.

از زمان ظهور اینترنت تاکنون، شرکت‌های بسیاری از ذخیره‌سازی محلی فاصله گرفته و به استفاده از سرور ابری روی آورده‌اند. کافی است نگاهی به ویدیوها و موسیقی‌هایی که در طول روز مشاهده می‌کنیم، بیاندازید.

در سال‌های نه چندان دور، این فایل‌های چند رسانه‌ای را در دستگاه‌های خود ذخیره و مشاهده می‌کردیم؛ اما امروزه می‌توانیم آنها را به صورت آنلاین ذخیره و البته آنلاین مرور کنیم. چرا که در یک زیر ساخت ابری داده های صوتی و تصویری شما خاصیت «استریم»  دارند یا اسناد شما قابلیت مشاهده و یا حتی ویرایش دارند. در هر مکان و در هر زمانی که باشید، می‌توانید با هر دستگاهی که در اختیار دارید، مجدداً به آن فایل یا اطلاعات، دسترسی پیدا کنید.

از نظر دیگر، شما ممکن است گوشی تلفن همراه، لپ تاپ یا تبلت خود را گم کنید یا آن را بدزدند؛ اگر فایل‌های خود را در سرورهای ابری ذخیره کرده باشید، دیگر نگران سو استفاده یا گم کردن آنها را نخواهید داشت.

سخن آخر

hard disk and cloud storage

شاید هنوز استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری به سرعت استفاده از هارد اکسترنال و دستگاه‌های مشابه نباشد، اما فناوری خدمات ابری ویژگی‌هایی دارند که هاردها ندارند و آن هم داشتن اطمینان خاطر و پشتیبانی بدون محدودیت زمانی سرورهای ابری است.

در سال‌های اخیر سرعت خواندن و انتقال داده از روی هارد دیسک‌ها به شدن افزایش یافته است اما با این حال هنوز هم دارای محدودیت حجم و امنیت و به دنبال آن احتمال خرابی هارد هستند و در مقابل، ویژگی‌های مخصوص سرور ابری مانند هزینه مناسب، کیفیت بالا، همگام‌سازی فایل‌ها و دستگاه‌های هوشمند، امنیت مناسب، بازیابی پر سرعت و دقیق، در دسترس بودن و انعطاف پذیری ویژه آنها استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری را نسبت به هارد توجیه می‌کند.