چندراه برای کاهش حجم میزبانی سایت وردپرسی

کاهش حجم سایت های وردپرسی
خرید فضای ابری سازمانی نکست کلود

این روزها هزینه هاست میزبان سایت‌های وردپرسی نسبت به گذشته کاهش محسوسی داشته است، و خدمات میزبانی گسترده‌تری به مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود. هزینه‌ی پهنای باندهم به همین ترتیب کاهش داشته است. این باعث شده است که کاربران کمتر دغدغه‌ی فضای میزبانی یا پهنای باند مصرفی خود را داشته باشند. با این وجود حجم بالا مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند. استفاده از فایل‌ها و تصاویر و ویدیوهای با حجم بالا  سبب می‌شود که سرعت بارگذاری سایت به شکل مخربی کاهش یابد.

افزایش یافتن زمان بارگذاری سایت برای بسیاری از وبمسترها به معنای یک آسیب جدی است. این افراد همواره به دنبال روش‌هایی جهت کاهش حجم سایت وردپرسی خود هستند. بنابراین مدیریت حجم میزبان سایت وردپرس از مهم‌ترین دغدغه‌ها در این زمینه به حساب می‌آید.

تاثیر مدیریت حجم میزبانی روی عملکرد سایت

اگرچه وجود تصاویر و فیلم‌های مرتبط با محتوا می‌توانند تاثیر بیشتری را در مخاطب ایجاد کنند، اما این موارد حجم بیشتری از هاست میزبان را به خود اختصاص می‌دهند. هرچه میزان پرونده‌های چند رسانه ای در سایت بیشتر باشد، عملکرد سایت و بارگذاری صفحات نیز تحت تاثیر قرار گرفته و سرعت بارگذاری صفحه کاهش پیدا می‌کند.

کاهش

بنابراین با مدیریت صحیح اطلاعات و پاکسازی بسیاری از فایل‌های غیرضروری، نه تنها دچار خسارت نمی‌شوید، بلکه می‌توانید استقبال مناسبی را از بازدیدکنندگان دریافت کنید. این موضوع اگرچه به سختی از جانب وبمسترها پذیرفته می‌شود اما کاهش حجم و اندازه فایل‌ها، به زودی نتایج غیرقابل تصوری را به ارمغان خواهد آورد. در این مقاله قصد داریم که شما را با روش‌هایی ایده‌آل جهت کاهش حجم سایت وردپرس آشنا کنیم.

چگونه حجم سایت وردپرسی خود را کاهش دهیم؟

کاهش اندازه تصاویر

تصویر یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که جهت جذب بازدیدکنندگان و ارتباط بر قرار کردن با مخاطبین مورداستفاده قرار می‌گیرد. با این وجود اگر حجم و اندازه این تصاویر بیش از حد بهینه باشد، تاثیر معکوسی خواهد داشت.

حجم تصاویر از چند کیلوبایت تا چند مگابایت متغیر است و با توجه به وضوح تصویر، اندازه و کیفیت آن این حجم ثابت نخواهد بود. در نتیجه هرچه کیفیت تصویر و حجم آن بیشتر باشد، مدت‌زمان طولانی‌تری را جهت بارگذاری نیاز است که این به نفع سایت شما نیست!

روش‌های مختلفی جهت کاهش دادن حجم تصاویر وجود دارد که وبمسترها از آن بهره می‌برند. تنظیم دستی حجم و سایز تصاویر، استفاده از افزونه کاهش حجم سایت وردپرسی و روش‌های بهینه سازی آنلاین از جمله شیوه‌هایی است که جهت کاهش حجم سایت وردپرس به کار گرفته می‌شود.

تنظیم دستی

این روش یکی از ساده‌ترین شیوه‌های تغییر حجم تصاویر خواهد بود. جهت تغییر سایز و حجم تصاویر استفاده از ویرایشگرهای ساده ای همچون نرم‌افزار Paint و Photoshop نیز امکان پذیر است. تنها کافی است که در این ویرایشگرها ابعاد تصاویر را کم کنید، در این صورت حجم نهایی نیز کاهش خواهد یافت. اگرچه این کار بسیار آسان و راحت است اما با در نظر گرفتن تعداد بالای تصاویر، بسیار زمان بر خواهد بود.

یک نرم افزار خیلی سبک و کار آمد برای تغییر سایز به صورت گروهی نرم افزار IrfanView است. این نرم افزار حجم کمی دارد و رایگان است. با استفاده از گزینه‌ی Batch Conversion که در منوی File این نرم افزار وجود دارد و با کلیک برروی دکمه‌ی  Advance می‌توانید فایل‌هایی که در یک پوشه هستند و انتخاب شده اند را به صورت گروهی ریسایز و حتی کورپ کنید و تنظیمات دیگری اعمال کنید.

بهینه سازی آنلاین

ابزارهای آنلاین بسیاری وجود دارند که امکان تغییر حجم و سایز تصاویر را برای کاربران مهیا ساخته است. شما با بهره‌مندی از این نرم‌افزارهای حرفه ای می‌توانید تعداد زیادی از تصاویر را با یک فرمت خاص تغییر حجم دهید. از طرفی برخی از این برنامه‌های کاربردی امکان حفظ کیفیت تصاویر را برای شما فراهم کرده است. در نتیجه بهره‌مندی از نرم‌افزارهای آنلاین جهت کاهش حجم سایت وردپرس ایده‌آل خواهد بود. یکی از پرطرفدارترین این ابزارها وب سایت tinyPNG است.

کاهش حجم وب سایت های وردپرسی

به‌کارگیری افزونه

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تغییر حجم تصاویر بهره‌مندی از افزونه کاهش حجم سایت وردپرسی است. اگرچه استفاده از افزونه‌های مختلف وردپرس بخشی از حجم میزبانی سایت را اشغال می‌کند، اما برخی از پلاگین‌ها بسیار کاربردی هستند.

افزونه برای کاهش حجم وب سایت های وردپرسی

قابلیت‌های فراوان افزونه کاهش حجم سایت وردپرسی مانند WP Smush سبب شده است که شما بتوانید به راحتی مدیریت کامل بهینه سازی تصاویر سایت را به آن بسپارید! این پلاگین به راحتی عملیات فشرده‌سازی تصاویر را انجام می‌دهد و تنها اقدام از سوی شما بارگذاری فایل‌ها خواهد بود.

کاهش حجم ویدیو

به جرات می‌توان گفت که تاثیراتی که تماشای یک ویدیو در جذب بازدیدکنندگان دارد، بسیار بیشتر از هر متن یا تصویری خواهد بود. بر این اساس بسیاری از مدیران سایت از این فایل‌ها جهت جذب مخاطبین خود استفاده می‌کنند.

با وجود این میزان از تاثیرگذاری، این فایل‌ها پرحجم هستند و به‌کارگیری آنها سرعت بارگذاری سایت را در حد قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد که در طولانی‌مدت خسارت جبران ناپذیری به سایت وارد می‌کند. در نتیجه اگر فکر می‌کنید چاره‌ای جز استفاده از این فایل‌ها ندارید، باید از روش‌های مختلفی جهت کاهش حجم سایت وردپرس استفاده کنید.

کوتاه کردن ویدیو

یکی از بهترین شیوه‌ها جهت کاهش حجم سایت وردپرس، کوتاه کردن ویدیو است. این اقدام به شما کمک می‌کند که مدیریت حجم هاست خود را به راحتی در انجام دهید. یکی دیگر از مزایای کوتاه کردن ویدیو، جذب مخاطبین بیشتر خواهد بود.

کاهش حجم سایت های وردپرسی

هرچه طول یک ویدئو بیشتر باشد، علاقه‌مندی به تماشای آن کمتر خواهد بود. بنابراین شما جهت جذب بازدیدکنندگان می‌توانید یک فیلم یکپارچه را به قسمت‌های کوتاه‌تری تبدیل کنید و بازدیدکنندگان را جهت تماشای قسمت‌های دیگر به سایت خود دعوت کنید. این ترفند علاوه بر افزایش سرعت بارگذاری سایت، مخاطبان بیشتری را جذب سایت می‌کند.

کاهش رزولوشن

کیفیت ویدئو بر اساس میزان رزولوشن آن تعیین می‌شود. ویدئوهایی با کیفیت کمتر دارای رزولوشن‌های پایین‌تری هستند. بنابراین اگر قصد کاهش حجم سایت وردپرس خود را دارید، بهتر است از کیفیت عالی ویدئوهای خود صرف نظر کنید.

البته راهی که می‌توانید به وسیله آن به هر دو هدف برسید، ارائه کیفیت‌های مختلف خواهد بود. بر این اساس این امکان را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می دهید که با توجه به نیاز خود کیفیت و حجم خاصی را انتخاب کنند.

مدیریت بیتریت صوت

ویدئو از دو بخش صوت و تصویر تشکیل‌شده است. همانطور که تصویر دارای کیفیت‌های مختلفی است، میزان بیتریت صوت نیز تعیین‌کننده اندازه کیفیت آن خواهد بود. بنابراین با بهره‌مندی از نرم‌افزارهای تخصصی می‌توانید بیتریت صوت ویدئو را کنترل کنید و به این ترتیب تاثیر چشمگیری در کاهش حجم سایت وردپرس ایجاد کنید. با توجه به نوع صوت و نیازهای شما، نرم‌افزارهای مختلفی در این حوزه وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN

یکی از مدرن ترین ابزارهای افزایش سرعت وب سایت‌، شبکه های توزیع محتوا، Content Delivery Network، یا به اختصار CDN است. این شبکه‌ها با تکیه بر فناوری رایانش ابری نخسه‌ی کاملی از وب سایت شما را در موقعیت های جغرافیایی مختلفی ذخیره می کنند و هنگامی کاربری میخواهد به وب سایت شما مراجعه کند از نزدیک ترین سرور به کاربر که محتوای شما در ان ذخیره شده وب سایت شما را لود کرده و به کاربر نشان می‌دهند. البته این خصوصیت یکی از مزایای استفاده از CDN است. یکی از معروف ترین و معتبرترین سرویس دهندگان CDN وب سایت کلودفلیر است.

استفاده از سرویس‌های میزبانی فایل

یک راهکار قدیمی برای کاهش حجم وب سایت استفاده از یک سرور اختصاصی یا مجازی یا آنچه در ایران به هاست دانلود  معروف شده است به صورت اشتراکی است که هنوز هم رواج دارد. هاست های دانلود به خاطر پایین آوردن هزینه ها تقریبا همه‌ی پورت های موجود سرور را می‌بندند و شما از طریق پروتکل نا امن ftp و نرم افزارهای جانبی باید فایل های خودتان را آپلود و مدیریت کنید.

همچنین معمولا پشتیبانی از فایل های شما وجود ندارد و با خرابی سرور، فایل های شما موقتا یا برای همیشه از دسترس خارج خواهند شد. و البته اتصال هاست دانلود معمولی به وردپرس خودش دردسر دیگری است. به خاطر این که امکانات خدمات وب بر روی این سرویس ها محدود است معمولا ناچار هستید فایل های خودتان را با لینک دانلود مستقیم در اختیار کاربران خود قرار دهید. اگر فروشگاه فایل داشته باشید با این کار همه‌ی محصول‌تان را به رایگان در اختیار کسانی قرار می‌دهید که می‌توانند مشتری شما باشند.

ایده‌ی این که علاوه بر بهینه سازی‌های گفته شده در بالا بتوانید فایل های وب سایت خود را در یک سرویس میزبانی مخصوص فایل نگهداری کنید زیباست ولی باید توجه داشته باشید که دردسر دیگری به دیگر دردسر های مدیرت وب سایت خود نیفزایید.

ذخیره ساز ابری پشتیبان راه‌کار ابری شدن وردپرس

با استفاده از ذخیره ساز ابری پشتیبان، شما یک هاست دانلود ابری خواهید داشت. کافیست در پشتیبان ثبت نام کنید و یک پارتیشن حرفه ای ایجاد کنید و از طریق پنل وب از روی سیستم یا به صورت ریموت، واسط خط فرمان یا api پشتیبان فایل‌های خود را آپلود کنید. و البته با استفاده از افزونه وردپرس پشتیبان به صورت مستقیم از خود وردپرس فایل‌های بخش رسانه و فروشگاه فایل ووکامرسی خود را در فضای ابری آپلود کنید. با استفاده از این ابزار مطمئن خواهید بود که دردسر یک سرویس میزبانی دیگر را نخواهید داشت.

در پشتیبان هر فایل به تکه‌های مختلفی شکسته شده و از هر فایل شما حداقل سه نسخه در سرورها و دیتا سنترهای مختلفی در داخل ایران و خارج از ایران نگهداری می‌شود. با از بین رفتن یک سرور نسخه‌های دیگری از فایل شما در پشتیبان وجود دارد که بی‌درنگ در اختیار مخاطب شما قرار می‌گیرد در حالی که نسخه‌ی سوم هم به صورت اتوماتیک بر روی سرور جدیدی که آن هم به صورت اتوماتیک به پشتیبان اضافه شده در حال ساختن است.

خرید فضای ابری نامحدود