۵ مزیت ذخیره سازی ابری

خرید فضای ابری سازمانی نکست کلود

کاربران و شرکت‌های تجاری و انفورماتیک به دلیل کاهش وابستگی خود به سخت افزارها و زیرساخت‌های پر هزینه، فایل های خود را در فضایی ذخیره می کنند که به نام فضای ابری شناخته شده‌اند؛ دلایل مختلفی برای استفاده از این فضا مطرح است که در این مطلب ۵ مزیت فضای ذخیره سازی ابری را معرفی خواهیم کرد.

رایانش ابری مدلی از رایانش بر پایه شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت و شبکه‌های داخلی است که راه‌کارهای نوینی برای خدمات رایانشی شامل زیرساخت،بستر استقرار، نرم‌افزار‌ها و ذخیره سازی داده‌ها و همچنین ارتباط بین لایه های سخت افزار و سیستم عامل و شبکه تبادل داده در دیتا سنتر ها ایجاد می‌کند.

ذخیره سازی ابری مزیت های بیشتر و راحت تری نسبت به هارد دیسک معمولی دارد و در سال های اخیر این فضا ثابت کرده است که برای صاحبان مشاغل کوچک و بزرگ علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، جو بسیار مفیدی را برای آنها فراهم می کند. بدین ترتیب با استفاده از ابزار ها و راهکار هایی که عمر برخی از انها به ابتدای پیدایش کامپیوترها بر می‌گردد با سرعت و با امنیت بیشتری داده‌های خود را ذخیره سازی کرده و فایل‌های خود را به اشتراک می‌گذارید.

اشتراک فایل یکی از مواردی است که از فضای ابری بسیار سود برده است. در ادامه مطلب به پنج مورد از بزرگترین مزیت های اشتراک گذاری فایل در ذخیره سازی ابری اشاره می کنیم:

۱-       کاهش هزینه ها

benefits of cloud storage
benefits of cloud storage

مشاغل مختلف با استفاده از ذخیره سازی ابری توانسته‌اند هزینه های خود را کاهش دهند. از آنجا که فایل ها به طور مستقیم از طریق اینترنت به اشتراک گذاشته می شوند، دیگر نیازی نیست که صاحبان مشاغل برای خرید تجهیزات و ماشین آلات گران قیمت، هزینه کنند.

خرید کامپیوترهای به روز، هارد دیسک هایی با حجم بالا، سرورهای گران قیمت، استخدام نیروی متخصص و… برای ذخیره سازی و اشتراک فایل ها و برنامه ها با ظهور فضای ابری تحت الشعاع قرار گرفته‌اند. بر همین اساس کاهش هزینه ها، به هر شکلی، همیشه سود بزرگی برای مشاغل مخصوصاً مشاغل کوچک و متوسط داشته است.

برای کابران خانگی که به دنبال اشتراک گذاری پرونده ها و فایل های خود با دیگران از طریق رایانه خود هستند نیز همین مسئله صادق است.

۲-       صرفه جویی در زمان

benefits of cloud storage

صاحبان مشاغل و حتی یک کاربر خانگی به لطف اشتراک گذاری فایل ها از طریق ذخیره سازی ابری، می توانند زمان زیادی را صرفه جویی کنند. در حال حاضر دیگر نیازی به ذخیره فایل ها در یک دستگاه، انتقال آن به دستگاهی دیگر و قرار دادن آن دستگاه در رایانه برای دسترسی به فایل ها نیست؛ تنها با چند کلیک ساده فایل ها در فضای ابری آپلود شده و به راحتی قابل انتقال هستند.

۳-       دسترسی بهتر و آسان‌تر به فایل‌ها

benefits of cloud storage

گردش و انتقال  فایل‌ها در ذخیره سازی ابری بسیار آسان تر از فضای آفلاین است. در اصل، زمانیکه کاربری برای ذخیره سازی فایل‌ها و اطلاعات خود از یک سرور ابری استفاده می کند، می تواند فایل های خود را با کاربرانی که از همان سرور ابری استفاده می کنند، به اشتراک بگذارد.

یک ساختار ابری این امکان را فراهم می‌کند با استفاده از ابزارهای مختلف و با شیوه‌های دلخواه فایل‌ها را فراخوانی کرده و بین کاربران و اپلیکیشن‌ها به گردش در آوریم.

این بدان معناست که، نه تنها فایل ها و داده ها به راحتی قابل اشتراک گذاری هستند، بلکه به راحتی توسط هر کاربری در همان شبکه ابری قابل دسترسی است. البته بحث امنیتی ذخیره سازی ابری، مزیت دیگری است که در موارد بعدی از آن صحبت خواهیم کرد.

۴-       بازیابی فایل‌های از دست رفته

benefits of cloud storage

یکی از مشکلات جدی فضاهای ذخیره سازی آفلاین مانند استفاده از هارد دیسک ها، خطر از دست رفتن اطلاعات به هر دلیلی مانند ضربه خوردن، ویروسی شدن، حذف شدن، دزدیده شدن و… است. به طور خلاصه ماندگاری فایل‌های شما در استفاده از سرویس‌های سنتی تضمین نمی‌شود. اگر اطلاعات شما در هارددیسک از بین برود، باید هزینه و زمان زیادی را برای بازیابی بخشی از آن متحمل شوید.

اگر هارد دیسک همراه اطلاعات شما دزدیده شوند، دیگر نمی توانید به آنها دسترسی پیدا کنید و تمام این موارد از خطرات احتمالی استفاده از فضای ذخیره سازی آفلاین است.

اما اگر از ذخیره سازی ابری استفاده می کنید، هنگامی که یک پرونده خراب می‌شود یا از بین می رود، نیازی به وحشت کردن و نگرانی نیست!

ارائه دهندگان رایانش ابری مانند سایت پشتیبان، قادر به حل چنین مشکلاتی هستند؛  یک زیرساخت ابری باید این قابلیت را داشته باشد که نسخه های متعددی از فایل های شما را ذخیره سازی کند بدین ترتیب ماندگاری داده‌های شما تا همیشه تضمین می‌شود.

۵-       دسترسی به فایل‌ها در هر مکانی ممکن است!

benefits of cloud storage

یکی دیگر از مشکلات عمده استفاده از هارد دیسک ها، محدودیت دسترسی و انتقال فایل ها است به طوری که هارد دیسک و رایانه باید همیشه و در همه جا در دسترس‌تان باشد.

اما لازم نیست برای اشتراک و دریافت فایل ها و داده هایتان محدود به یک دستگاه خاص باشید. تا زمانی که از ذخیره سازی ابری استفاده می کنید، می توانید فایل های خود را در هر مکانی با هر دستگاهی (رایانه، تلفن همراه، تبلت، تلویزیون های هوشمند و…) برای دیگران ارسال یا دریافت کنید.

توجه: در استفاده از فضاهای ذخیره سازی ابری عمومی که دسترسی کاربران مختلف به آنها میسر است نیز باید دقت کافی داشت؛ زیرا در حالیکه مزایای بی شماری برای استفاده از فضای ابری عمومی برای اشتراک گذاری فایل ها در شرکت های بزرگتر وجود دارد، خطرات امنیتی و هزینه های اشتراک فایل می توانند از مزایای آن نیز فراتر روند. بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌ها میتوانید با بکارگرفتن زیرساخت ابری اختصاصی یا ابر هیبریدی ضمن استفاده از مزایای رایانش ابری امنیت داده‌های مهم و با ارزش خود را حفظ کنند.

پشتیبان ارائه دهنده سرویس ابری ایرانی

سایت پشتیبان یکی از ارائه دهندگان خدمات ابری در ایران است و بر همین اساس سرویس های مبتنی بر فضای ابری برای کاربران و شرکت های ایرانی نیز فراهم گردیده است. با وجود تحریم های متعددی که برای کاربران ایرانی ایجاد می شوند، پشتیبان می‌تواند بهترین و امن ترین ذخیره سازی ابری را به مشاغل مختلف ارائه دهد.