فایل‌های پشتیبان را در کجا ذخیره کنیم؟

Where to store your backup
خرید فضای ابری سازمانی نکست کلود

در حال حاضر اکثر کاربران برای کارهای عمومی خود از یک کامپیوتر (لپ تاپ) یا یک گوشی هوشمند استفاده می‌کنند. در هر دستگاهی تعداد زیادی فایل مانند فیلم، تصاویر، ایبوک، موسیقی، اطلاعات شخصی، محتوای متنی و… وجود دارد. اما تا حالا به این فکر کرده‌اید که ذخیره فایل پشتیبان چه سودی برای شما دارد؟

با توجه به مشکلات نگهداری و آرشیو فایل‌ها مانند سرقت، گم شدن، حذف شدن، ویروسی شدن و… بهترین راه این است که از فایل‌های مهم خود پشتیبان تهیه کنید و آنها را در امن‌ترین جا نگهداری کنید.

پشتیبان گیری به عنوان تهیه یک نسخه پشتیبان از فایل‌ها و اطلاعات موجود بر روی سیستم کامپیوتر شخصی، موبایل‌ها و تبلت ها تعریف شده است. این نسخه‌های پشتیبان معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که اطلاعات و فایل‌ها بر اثر مشکلاتی مانند ویروسی شدن یا عواملی دیگر از دست رفته باشند.

بکاپ گرفتن یا تهیه فایل پشتیبان فرآیند پیچیده‌ای نیست اما ممکن است در مواردی با مشکلات نرم افزاری مواجه شوید یا کاربری از دانش کافی برای انجام این فرآیند برخوردار نباشد. معمولاً بازیابی اطلاعات و فایل‌ها کاری زمان بر و دشوار است. اما با ظهور تکنولوژی‌های جدید، این مورد نیز برای کاربران اینترنت آسان شده است.

در حقیقت یکی از قدم‌های مهم در امنیت اطلاعات، داشتن فایل پشتیبان از اطلاعات و فایل‌های خود است. به همین دلیل، کاربران آگاه و حرفه‌ای حتی چندین فایل پشتیبان از اطلاعات مهم‌شان دارند و آنها را به چند روش نگهداری می‌کنند.

محل ذخیره فایل پشتیبان

ذخیره فایل پشتیبان در فضای ذخیره سازی ابری

معمولاً  اطلاعات مختلف کاربران در یک ابزار ذخیره سازی مانند فلش، دی وی دی، هارد کامپیوتر یا هارد اکسترنال نگهداری می‌شوند. این اطلاعات می‌توانند شامل فایل‌های شخصی، کاری، سیستمی یا مربوط به نرم افزارهای مختلف باشند یا نهایتاً فایل‌هایی عادی و روزمره باشند که از اهمیت معمولی برخوردار باشند.

با توجه به دستگاه‌های مورد استفاده، محل ذخیره فایل پشتیبان هم متفاوت است؛ به عنوان نمونه، اگر از فایل‌ها و اطلاعات مربوط به گوشی تلفن همراه خود فایل پشتیبانی تهیه کرده باشید، باید با استفاده از مجموعه‌ای از نرم افزارها و سخت افزارها آنها را در هارد اکسترنال یا هارد کامپیوتر شخصی نگهداری کنید.

در مجموع پشتیبان گیری و ذخیره فایل پشتیبان در سخت افزارها به صورت قدیمی ریسک زیادی را نیز به همراه خواهد داشت.

محل ذخیره فایل پشتیبان می‌تواند براساس درجه اهمیتی که برای کاربر دارد و قدرت انتقال فایل‌ها متفاوت باشد. یکی از این سخت افزارها، هارد دیسک است. با این حال، این قطعه مکانیکی ممکن است هر لحظه دچار خرابی و مشکل شود و این مسئله بر ذهن کاربر تأثیر خواهد گذاشت.

پشتیبان گیری و ذخیره فایل پشتیبان در فضای ابری

storing a backup file

تمام مشکلات و معایب روش‌های قدیمی در چند سال اخیر تا حدود بسیار زیادی برطرف شده است.  با ظهور تکنولوژی جدیدی به نام فضای ابری می‌توان امیدوار بود که پشتیبان گیری دیگر کاری دشوار نخواهد بود.

ذخیره فایل پشتیبان در فضای ابری از بهترین روش‌هایی است که کارشناسان فناوری اطلاعات توانسته‌اند در طول سال‌ها آن را پیاده سازی کنند. در این روش کاربر می‌تواند نسخه‌های تهیه شده را در فضای ذخیره سازی ابری قرار دهد.

سایت‌های ارائه دهنده خدمات ابری زیادی در این زمینه وجود دارند که بزرگترین و اولین‌های این فناوری دراپ باکس، گوگل درایو، وان درایو مایکروسافت، آمازون، اپل (آی‌کلود) و… هستند که این امکان را برای کاربر فراهم می‌کنند تا بتوانند نسخه پشتیبان اطلاعات و فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنند.

خرید فضای ابری نامحدود

کاربران می‌توانند در زمان نیاز، به راحتی اطلاعات و فایل‌های پشتیبان‌شان را بازیابی و دانلود کنند. نکته مثبت ذخیره فایل پشتیبان در سرور ابری، امکان دسترسی به فایل‌ها از دستگاه‌های مختلف شامل سیستم دسکتاپ، موبایل یا تبلت است.

در حال حاضر، سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ نیز اکثر فایل‌ها و اطلاعات خود را بر روی سرورهای ابری ذخیره و در موارد لزوم، به راحتی و با سرعت بیشتری به آنها دسترسی پیدا می‌کنند. مهم‌ترین مزیت ذخیره سازی در فضای ابری، در دسترس بودن و امنیت بالای آن در کنار فضای نامحدود ذخیره سازی است.

ارائه دهندگان خدمات ابری امکانات بسیاری مانند ذخیره سازی، اشتراک گذاری، پشتیبان گیری، انتقال، حذف و… را در سرویس ابری خود در اختیار کاربران قرار می‌دهند و در صورت نیاز می‌توانند فایل‌های حذف شده را مجدداً برای کاربران، بازیابی کنند.

البته میزان فضای ابری اختصاص داده شده به هر کاربر محدود است و کاربران در صورت نیاز می‌توانند با پرداخت مبلغی اندک، از فضای ابری بیشتری استفاده کنند.

همانطور که به مزایای ذخیره سازی فایل پشتیبان در فضای ابری اشاره کردیم، حتماً دیده‌اید که در چند سال اخیر شرکت‌های تولید کننده گوشی تلفن همراه امکانی را برای ذخیره فایل پشتیبان در فضای ابری برای کاربران خود تدارک دیده‌اند. به همین دلیل کاربران تلفن همراه نیز می‌توانند برخی از فایل‌ها و اطلاعات پشتیبان خود به صورت مستقیم از تلفن همراه به فضای ابری منتقل کنند.

فایل‌های پشتیبان خود را در فضای ابری ذخیره کنید!

در حال حاضر فضای ذخیره سازی اکثر دستگاه‌ها به اندازه کافی بیشتر شده‌اند، اما هنوز هم فرآیند ذخیره فایل پشتیبان مهمترین کاری است که اکثر کاربران فراموش می‌کنند؛ به هر دلیلی ممکن است اطلاعات ضروری شما از دست برود؛ شما با ذخیره فایل پشتیبان در این فضا در هر زمان و مکانی می‌توانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید و از آنها استفاده کنید.

بنابراین با توجه به این مقاله بهتر است هم اکنون دست به کار شوید و ابتدا از فضای ابری رایگان شرکت‌هایی مانند گوگل درایو، دراپ باکس یا حتی شرکت ایرانی ارائه دهنده خدمات ابری یعنی شرکت پشتیبان استفاده کنید و کمی با این فضا آشنا شوید!