راهنمای پارتیشن S3 compatible پشتیبان با رابط minio

S3 compatible چیست؟

در بین روش‌های ذخیره سازی روی ابر (Cloud Storage) روش ذخیره سازی بدون ساختار یا همان Object Storage بهترین روش برای آرشیو فایل‌ها و نگهداری بک‌آپ‌هاست. در ذخیره سازی آبجکتی داده‌ها در یک استخر داده (Data Pool) ذخیره می شوند که باعث می‌شود در هر زمان و از هر طریق که نیاز باشد، در یک محیط امن خصوصی یا یک محیط عمومی آنها را فراخوانی کرد. بدین ترتیب سرعت و دسترسی پذیری به فایل‌ها در این روش تضمین شده است. با ورود شرکت آمازون به خدمات ابری و معرفی سرویس وب آمازون، AWS، یک ساختار یا استاندارد برای تعامل با Object Storage معرفی شد به نام Simple Storage Service یا به اختصار S3 که با گسترده‌تر شدن خدمات ابری و ورود شرکت‌های دیگر، همین ساختار برای ذخیره سازی در ابرها پذیرفته شد، که اصطلاحا S3 compatible خوانده می‌شود.

در مجموعه خدمات ابری پشتیبان برای ذخیره سازی ابری هم می‌توانید با ساختن پارتیشنS3 compatible  از همه‌ی مزایا و ابزار های گوناگون تعامل با فضای ابری S3 compatile بهره‌مند شوید.

پارتیشن S3 compatible پشتیبان چگونه به شما کمک می‌کند؟

اشتراک استاندارد S3  بین  سرویس دهندگان خدمات ابری، باعث شده است ابزارهای بسیاری برای توسعه دهندگان و نیازمندان فضای ذخیره سازی ابری وجود داشته باشد. پلاگین‌هایی برای انواع نرم افزارهای آنلاین و SDK برای انواع  فریم ورک‌ها و زبان‌های برنامه نویسی وجود دارد که اتصال و تعامل با Object Storage  را آسان و بی دردسر کرده و سرعت توسعه برنامه های کاربردی را برای کسب و کارها آسان می‌کند. ریسک جا به جایی بین سرویس دهندگان مختلف برطرف می شود و امنیت و دسترسی پذیری فایل‌ها و محتوا را تضمین می کند. تقریبا همه‌ی نیازهای ذخیره سازی محتوا مثل فیلم و صوت و تصاویر و دارایی‌های دیجیتال، لاگ‌ها و بک‌آپ‌ها  به راحتی و در کمترین زمان ممکن با استفاده از فضای ذخیره سازی S3 compatible  برطرف می‌شود.

اولین قدم ساخت پارتیشن S3 compatible در پنل وب پشتیبان

برای این که پارتیشن S3 پشتیبان شما رابط کاربری Minio داشته باشد باید یکی از بسته های پیشنهادی پشتیبان با فضای ذخیره سازی و پهنای باند مصرفی ثابت هستند را انتخاب کنید. بنابراین پارتیشن S3 پشتیبان که رابط کاربری minio داشته باشد نمی تواند پرداخت به اندازه مصرف باشد.

پس از ثبت نام در پشتیبان و ورود به پورتال پشتیبان در بخش خرید فضای ابری یکی پارتیشن S3 را انتخاب کنید و در بخش نوع پارتیشن گزینه S3-minio را انتخاب کنید:

در همان بخش بخش فضای مصرفی و ترافیک مصرفی را روی یکی از گزینه های پیشنهادی پشتیبان قرار دهید. در این بخش نمی‌توانید گزینه پرداخت به میزان مصرف را برای پارتیشن S3-minio انتخاب کنید.

با نمایش هزینه روی دکمه خرید کلیک کنید و پس از تایید سفارش به درگاه پرداخت آنلاین متصل شده و هزینه ی پارتیشن را پرداخت نمایید.

پس از ساخت پارتیشن در داشبورد پنل وب به قسمت پارتیشن S3 بروید و روی پارتیشنی که ساخته اید کلیک کنید تا اطلاعات پارتیشن را مشاهده کنید:

در بخش اطلاعات پارتیشن به مشخصات اتصال پارتیشن S3 دسترسی دارد و در بخش آدرس ها آدرس اندپوینت را مشاهده خواهید کرد.

مشخصات اتصال به فضای ابری S3 compatible  چیست؟

پس از ساختن پارتیشن S3 compatible  خود در پنل وب پشتیبان این مشخصات برای اتصال به آبجکت استوریج در اختیار شما قرار خواهد داشت.

کلید دسترسی (Access Key ID)

کلید خصوصی (Secret Access Key)

اندپوینت S3 (یک نام دامنه تایید شده برای فضای ابری شما یا FQDM)

نام  Bucket (که پس از ساخت پارتیشن به هر تعداد که نیازداشته باشید در پارتیشن ایجاد می‌کنید)

کلید دسترسی و کلید خصوصی مانند نام کاربری و رمز عبور پارتیشن S3 هستند و باید به خوبی از آنها محافظت کنید و در اختیار دیگران قرار ندهید.

اندپوینت S3 همان آدرس و موقعیت مکانی سرور شماست. با ورود آدرس اندپوینت پارتیشن S3 پشتیبان خود در مرورگروب به پنل وب S3 پشتیبان (MinIO)  دسترسی خواهید داشت و می‌توانید باکت‌های خود را ایجاد کنید و policy یا حق دسترسی‌های به باکت‌ها را تعریف کنید.

باکت (Bucket) اصطلاحی است که در Object Storage و ساختار S3 رواج دارد. همان ظرف ذخیره سازی شماست. شما می‌توانید به هر تعداد که بخواهید Bucket در پارتیشن S3 خود بسازید.

دسترسی به پارتیشن S3 از طریق پنل وب

برای دسترسی به پنل وب پارتیشن S3 آدرس اندپوینت پارتیشن S3 را در مرورگر وب وارد کنید و برای ورود از کلید دستتری و کلید خصوصی خود استفاده کنید :

در پنل وب پارتیشن S3 به سادگی می‌توانید Bucket ایجاد کرده فایل آپلود کنید و برای باکت ها policy های موردنظرتان را اعمال کنید.

برای استفاده از تمامی امکانات پارتیشن S3 و همچنین برای استفاده روی سرور و سیستم عامل های مختلف برای ذخیره سازی نیاز هست ه کلاینت MinIO را نصب کنید.

نصب کلاینت MinIO

نصب روی GNU/Linux

لینک دانلود :

wget https://dl.min.io/client/mc/release/linux-amd64/mc
chmod +x mc
./mc --help

نصب روی Microsoft Windows

لینک دانلود :

PlatformArchitectureURL
Microsoft Windows64-bit Intelhttps://dl.min.io/client/mc/release/windows-amd64/mc.exe
mc.exe --help

برای کانفیگ اطلاعات دسترسی پارتیشن S3 اطلاعات دسترسی را باید در فایل کانفیگ کلاینت MinIO وارد کنید.

دسترسی به فایل کانفیگ :

~/.mc/config.json

دستور کانفیگ اتصال به پارتیشن S3:


mc alias set <ALIAS> <YOUR-S3-ENDPOINT> <YOUR-ACCESS-KEY> <YOUR-SECRET-KEY> --api <API-SIGNATURE> --path <BUCKET-LOOKUP-TYPE>

مستندات کامل کلاینت MinIO را در اینجا مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید :