اپلیکیشن گفتگو Nextcloud

اپلیکیشن گفتگوی (talk) نکست کلود امکان تماس صوتی، تصویری و متنی را فراهم می‌کند. از طریق رابط وب و برنامه‌های موبایل این امکان وجود دارد. برای فعال کردن این اپلیکیشن به منوی Apps بروید نام آن (talk) را جستجو کنید و ان را فعال نمایید. همچنین برای نصب بر روی تلفن همراه نسخه موبایل آن را در فروشگاه‌های اپلیکیشن موبالی معتبر جستجو کنید و نصب کنید اپلیکیشن Nextcloud Talk یک کلاینت جداگانه از اپ موبایل رسمی نکست کلود است.

برای سفارش سرویس نکست کلود به بخش خرید فضای ابری بروید یا می‌توانید با تماس با ما درباره گفتگوی نکست کلود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مبانی گفتگوی نکست کلود #

گفتگوی نکست کلود به شما این امکان را می‌دهد که در سرور خود چت کنید و تماس‌های ویدیویی داشته باشید.

چت و تماس در گفتگو انجام می‌شود. شما می‌توانید هر تعداد گفتگو ایجاد کنید. دو نوع گفتگو وجود دارد:

  1. مکالمات یک به یک. اینجا جایی است که شما یک چت خصوصی یا تماس با کاربر دیگر دارید. نمی‌توانید افراد دیگری را به این مکالمه اضافه کنید یا آن را با لینک به اشتراک بگذارید. با جستجوی کاربر دیگر در نوار جستجو و سپس کلیک کردن روی نام او، یک چت مستقیم یک به یک را شروع می‌کنید.
  2. مکالمات گروهی. علاوه بر شخصی که مکالمه را ایجاد کرده است، یک مکالمه گروهی می‌تواند هر تعداد نفر را در آن داشته باشد. یک مکالمه گروهی را می‌توان به صورت عمومی با یک لینک به اشتراک گذاشت، بنابراین کاربران مهمان می‌توانند به یک تماس بپیوندند. همچنین می‌توان آن را فهرست کرد، بنابراین سایر افراد در سرور نکست کلود شما می‌توانند به مکالمه بپیوندند.

ایجاد چت #

می‌توانید با جستجوی نام یک کاربر، یک گروه یا یک حلقه و کلیک کردن روی آن، یک چت مستقیم و یک به یک ایجاد کنید. برای یک کاربر، بلافاصله یک مکالمه ایجاد می‌شود و می‌توانید چت خود را شروع کنید. برای یک گروه یا حلقه می‌توانید قبل از ایجاد مکالمه، نام و تنظیماتی را انتخاب کنید و شرکت‌کنندگان را اضافه کنید. علاوه بر شخصی که مکالمه را ایجاد کرده است، یک مکالمه گروهی می‌تواند هر تعداد نفر را در آن داشته باشد. یک مکالمه گروهی را می‌توان به صورت عمومی با یک لینک به اشتراک گذاشت، بنابراین کاربران مهمان می‌توانند به یک تماس بپیوندند. همچنین می‌توان آن را فهرست کرد، بنابراین سایر افراد در سرور نکست کلود شما می‌توانند به مکالمه بپیوندند.

اگر می‌خواهید یک مکالمه گروهی سفارشی ایجاد کنید، روی دکمه پلاس در کنار قسمت جستجو کلیک کنید. سپس می‌توانید نامی برای مکالمه انتخاب کنید و انتخاب کنید که آیا مکالمه باید برای کاربران خارجی باز باشد و آیا سایر کاربران روی سرور می‌توانند مکالمه را ببینند و به آن بپیوندند.

در مرحله دوم، می‌توانید شرکت‌کنندگان را اضافه کنید و ایجاد مکالمه را نهایی کنید.

در هر زمانی می‌توانید ایجاد گفتگو را با کلیک کردن در خارج از ناحیه سفید منو لغو کنید.

اشتراک گذاری فایل ها در چت #

شما می‌توانید فایل‌ها را در یک چت به 3 روش به اشتراک بگذارید.

ابتدا می‌توانید آن‌ها را روی چت بکشید و رها کنید.

دوم، با انتخاب گیره کاغذ کوچک و انتخاب جایی که می‌خواهید فایل را از آن‌جا انتخاب کنید، می‌توانید یک فایل را از بخش فایل‌های نکست کلود یا یک مدیریت فایل انتخاب کنید.

شما می‌توانید فایل‌های بیشتری اضافه کنید تا زمانی که کارتان تمام شود و تصمیم به اشتراک‌گذاری فایل‌ها بگیرید.

همه کاربران بدون توجه به داشتن یک حساب کاربری، می‌توانند روی فایل‌ها کلیک کنند تا آن‌ها را مشاهده، ویرایش یا دانلود کنند. کاربران دارای حساب کاربری به طور خودکار فایل با آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود در حالی که برای کاربران مهمان به عنوان یک لینک عمومی به اشتراک گذاشته می‌شود.

قرار دادن ایموجی #

می‌توانید با استفاده از انتخابگر سمت چپ فیلد ورودی متن، ایموجی اضافه کنید.

پاسخ دادن به پیام‌ها و موارد دیگر #

می‌توانید با استفاده از پیکانی که هنگام هاور روی پیام ظاهر می‌شود، به پیام پاسخ دهید.

در منوی … همچنین می‌توانید پاسخ خصوصی را انتخاب کنید. با این کار یک چت یک به یک باز می‌شود.

در اینجا همچنین می‌توانید یک لینک مستقیم به پیام ایجاد کنید یا آن را خوانده نشده علامت بزنید تا دفعه بعد که وارد چت می‌شوید به آنجا برگردید. هنگامی که یک فایل است، می‌توانید فایل را در Files مشاهده کنید.

مدیریت گفتگو #

شما همیشه در گفتگو جدید خود مدیر هستید. در فهرست شرکت‌کنندگان، می‌توانید با استفاده از منوی … در سمت راست نام کاربری، سایر شرکت‌کنندگان را به مدیر ارتقا دهید، مجوزهای سفارشی را به آن‌ها اختصاص دهید یا آن‌ها را از گفتگو حذف کنید.

مدیران می‌توانند گفتگو را پیکربندی کنند. تنظیمات گفتگو را از منوی چرخ دنده گفتگو در بالا برای دسترسی به تنظیمات انتخاب کنید.

در این‌جا می‌توانید توضیحات گفتگو، دسترسی مهمان، در دسترس بودن گفتگو برای افراد دیگر در سرور نکست کلود را پیکربندی کنید.

شروع تماس #

هنگامی که در حال گفتگو هستید، می‌توانید هر زمان که بخواهید با دکمه شروع تماس، تماسی را شروع کنید. سایر شرکت کنندگان مطلع می‌شوند و می‌توانند به تماس بپیوندند. اگر شخص دیگری زودتر تماسی را شروع کرده باشد، دکمه به صورت دکمه سبز رنگ پیوستن به تماس تغییر می‌کند.

در حین مکالمه، می‌توانید میکروفون خود را بی‌صدا کنید و ویدئوی خود را با دکمه‌های سمت راست نوار بالا، یا با استفاده از میانبرهای M برای بی‌صدا کردن صدا و V برای غیرفعال کردن ویدئو، غیرفعال کنید. شما همچنین می‌توانید از نوار فاصله برای تغییر حالت بی‌صدا استفاده کنید. وقتی بی‌صدا می‌شوید، با فشار دادن فاصله، صدای شما فعال می‌شود تا بتوانید صحبت کنید تا زمانی که نوار فاصله را رها کنید. اگر صدا فعال باشد، فشار دادن space تا زمانی که رها نکنید، صدا را قطع می‌کند.

می‌توانید ویدئوی خود را (مفید هنگام اشتراک‌گذاری صفحه) با فلش کوچک درست بالای ویدئو پنهان کنید. دوباره آن را با فلش کوچک برگردانید.

می‌توانید به تنظیمات خود دسترسی داشته باشید و یک وب‌کم دیگر، میکروفون و تنظیمات دیگر را در منوی … در نوار بالا انتخاب کنید.

شروع اشتراک‌گذاری صفحه #

می‌توانید روی آیکن مانیتور در استریم ویدئوی خود کلیک کنید تا صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارید. بسته به مرورگر خود، گزینه اشتراک گذاری یک مانیتور، یک پنجره برنامه یا یک برگه مرورگر را خواهید داشت.

تغییر نمایش در یک تماس #

می‌توانید در یک تماس با آیکن کوچک چهار بلوکی در بالا سمت راست، بین آیکن برجسته و آیکن شبکه‌ای، نمایش را تغییر دهید. آیکن شبکه‌ای همه را به یک اندازه بزرگ نشان می‌دهد و اگر افراد روی صفحه جا نشوند، دکمه‌هایی در سمت چپ و راست ظاهر می‌شوند که به شما امکان می‌دهند حرکت کنید.

نمای برجسته سخنران را بزرگ و سایرین را در یک ردیف در زیر نشان می‌دهد. اگر افراد روی صفحه نمایش جا نشوند، دکمه‌هایی در سمت چپ و راست ظاهر می‌شوند که به شما امکان می‌دهند پیمایش کنید.

ویژگی‌های پیشرفته گفتگو #

گفتگوی نکست کلود دارای تعدادی ویژگی پیشرفته است که ممکن است برای کاربران مفید باشد.

Matterbridge #

ادغام Matterbridge در گفتگوی نکست کلود ایجاد پل بین گفتگوی نکست کلود و مکالمات در سرویس‌های چت دیگر مانند MS Teams، Discord، Matrix و موارد دیگر را ممکن می‌سازد. می‌توانید لیستی از پروتکل‌های پشتیبانی شده را در صفحه گیت‌هاب Matterbridge پیدا کنید.

مدیر می‌تواند یک اتصال Matterbridge را در تنظیمات مکالمه چت اضافه کند.

هر کدام از پل‌ها از نظر پیکربندی نیاز خاص خود را دارند. اطلاعات بیشتر در ویکی Matterbridge موجود است و می‌توان در منوی اطلاعات بیشتر در منوی … به آن‌ها دسترسی داشت. همچنین می‌توانید مستقیما به ویکی دسترسی داشته باشید.

Lobby #

ویژگی لابی به شما امکان می‌دهد تا زمانی که تماس شروع شود صفحه انتظار را به مهمانان نشان دهید. به عنوان مثال، این برای وبینارها با شرکت کنندگان خارجی ایده آل است.

می‌توانید انتخاب کنید که شرکت‌کنندگان در یک زمان خاص به تماس بپیوندند، یا زمانی که لابی را به صورت دستی رد می‌کنید.

دستورات #

نکست کلود به کاربران اجازه می‌دهد تا اقدامات را با استفاده از دستورات انجام دهند. یک دستور معمولا به این صورت است:

/wiki airplanes

مدیران می‌توانند دستورات را پیکربندی، فعال و غیرفعال کنند. کاربران می‌توانند از دستور help استفاده کنند تا بفهمند چه دستوراتی در دسترس هستند.

/help

اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مستندات ادمین گفتگو مشاهده کنید.

گفتگو از فایل‌ها #

در برنامه Files، می‌توانید درباره فایل‌های موجود در نوار کناری چت کنید، و حتی در حین ویرایش آن، تماس بگیرید. ابتدا باید به چت بپیوندید.

سپس می‌توانید با سایر شرکت‌کنندگان چت کنید یا تماس بگیرید، حتی زمانی که شروع به ویرایش فایل می‌کنید.

در برنامه گفتگو، یک گفتگو برای فایل ایجاد می‌شود. می‌توانید از آن‌جا چت کنید یا با استفاده از منوی … در بالا سمت راست به فایل برگردید.

وظایف را از چت ایجاد کنید و یا در چت به اشتراک بگذارید #

اگر اپلیکیشن Deck نصب شده است، می‌توانید از منوی … یک پیام چت استفاده کنید و پیام را به یک کار Deck تبدیل کنید.

از داخل Deck، می‌توانید وظایف را در مکالمات چت به اشتراک بگذارید.

پیوستن به گفتگو به عنوان مهمان #

گفتگوی نکست کلود تماس صوتی/تصویری و چت متنی را به صورت یکپارچه در نکست کلود ارائه می‌دهد. این مورد را به صورت یک رابط وب و همچنین برنامه‌های موبایل ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید با تماس با ما درباره گفتگوی نکست کلود و کلن سرویس نکست کلود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پیوستن به یک چت #

اگر لینک یک مکالمه چت را دریافت کردید، می‌توانید آن را در مرورگر خود باز کنید تا به چت بپیوندید.

می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه ویرایش، که در بالا سمت راست قرار دارد، نام خود را تغییر دهید.

تنظیمات دوربین و میکروفون را می‌توانید در منوی تنظیمات پیدا کنید. در آن‌جا همچنین می‌توانید لیستی از میانبرهایی را که می‌توانید استفاده کنید پیدا کنید.

پیوستن به یک تماس #

با دکمه شروع تماس می‌توانید هر زمان که بخواهید تماسی را شروع کنید. سایر شرکت کنندگان مطلع می‌شوند و می‌توانند به تماس بپیوندند. اگر شخص دیگری زودتر تماسی را شروع کرده باشد، دکمه به صورت دکمه سبز رنگ پیوستن به تماس تغییر می‌کند.

قبل از اینکه واقعا به تماس بپیوندید، یک بررسی دستگاه خواهید دید که در آن می‌توانید دوربین و میکروفون مناسب را انتخاب کنید، محو کردن پس‌زمینه را فعال کنید یا حتی با هر دستگاهی بپیوندید.

در حین تماس، می‌توانید تنظیمات دوربین و میکروفون را در منوی … در نوار بالا بیابید.

در حین تماس، می‌توانید میکروفون خود را بی‌صدا کنید و ویدیوی خود را با دکمه‌های سمت راست بالا، یا با استفاده از میانبرهای M برای بی‌صدا کردن صدا و V برای غیرفعال کردن ویدیو، غیرفعال کنید. شما همچنین می‌توانید از space برای تغییر وضعیت بی صدا استفاده کنید. وقتی بی‌صدا می‌شوید، با فشار دادن space، صدای شما فعال می‌شود تا بتوانید صحبت کنید تا زمانی که space را رها کنید. اگر صدا فعال است، فشار دادن space تا زمانی که رها نکنید، شما را بی‌صدا می‌کند.

می‌توانید ویدیوی خود را (مفید هنگام اشتراک‌گذاری صفحه) با فلش کوچک درست بالای استریم ویدیو پنهان کنید. دوباره آن را با فلش کوچک برگردانید.

شروع اشتراک گذاری صفحه #

می‌توانید روی آیکن مانیتور در استریم ویدیوی خود کلیک کنید تا صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارید. بسته به مرورگر خود، گزینه اشتراک گذاری یک مانیتور، یک پنجره برنامه یا یک برگه مرورگر را خواهید داشت.

تنظیمات بیشتر #

در منوی مکالمه می‌توانید تمام صفحه را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید این کار را با استفاده از کلید F روی کیبورد انجام دهید. در تنظیمات مکالمه، می‌توانید گزینه‌های اعلان و توضیحات کامل مکالمه را بیابید.

منبع